Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"İstikrarsızlıık Olabilir Ama Korkmuyorum"

Goldman Sachs'ın şirketi Cogentrix Energy ile 6 milyar euro'luk enerji projesini hayata geçirecek olan Taşyapı, bir Rus grupla da inşaatta ortak olmaya hazırlanıyor. Taşyapı'nın patronu Emrullah Turanlı, "Elimizde mevcut 20 milyar dolarlık hazır proje var. Rus grup kaynak ve uluslararası müşteri bulma konusunda elimizi güçlendirecek. Bir iki aya

Vatan Gazetesi
"İstikrarsızlıık Olabilir Ama Korkmuyorum"

Goldman Sachs’ın şirketi Cogentrix Energy ile 6 milyar euro’luk enerji projesini hayata geçirecek olan Taşyapı, bir Rus grupla da inşaatta ortak olmaya hazırlanıyor. Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı, "Elimizde mevcut 20 milyar dolarlık hazır proje var. Rus grup kaynak ve uluslararası müşteri bulma konusunda elimizi güçlendirecek. Bir iki aya kalmaz imza atacağız. Yaptığımız anlaşmaların stresli gündeme doping olduğuna inanıyorum" dedi.

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın enerji şirketi Cogentrix Energy ile yaptığı işbirliği ile 6 milyar euro’luk rüzgar, kömür ve hidroelektrik santrali projesini hayata geçirme yolunda büyük bir adım atan Taşyapı, dev bir Rus grupla da inşaat sektöründe ortak olmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin ekonomik ve siyasi nedenler yüzünden stresli günler geçirdiği bir dönemde 6 milyar euro’luk enerji yatırımına imza atmalarını mucize ve ülke adına başarı olarak nitelendiren Taşyapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, "Rusya’dan çok büyük bir grubu yakında inşaat sektörüne dönük yatırımlar için Türkiye’ye getireceğim. Enerjideki gibi inşaatta da uluslararası ortaklık kurarak dünyaya açılacağız. Elimizde mevcut 20 milyar dolarlık hazır proje var. Rus grup hem kaynak hem de uluslararası müşteri bulma konusunda elimizi güçlendirecek. Görüşmelerimiz devam ediyor, bir iki aya kalmaz anlaşmaya imza atacağız. Bu yaptığımız büyük bir mücadeledir. Ülkemizin en stresli günlerinde böyle dev ortaklıklara ve projelere imza atarak inanılmaz bir doping olduğumuza inanıyorum" dedi.

"Bana göre bir mucize"

Enerji sektöründe 3-4 yıldır faaliyet gösterdiklerini, ihalelere girdiklerini, şirket satın aldıklarını anlatan Turanlı, "Enerjiye olan ilgimizi o günden bugüne geliştirmeye çalıştık ve bugünlere geldik. Son 2 yıldır da uluslararası yatırımcılarla görüştük. Türkiye’de neler yapabiliriz diye araştırma yaptık" diyen Emrullah Turanlı, bu görüşmelerde en çok Goldman Sachs’ın enerji şirketiyle ortaklık kurmayı istediklerini vurguladı. İki yıllık görüşme sürecinde şirket yetkililerine Türkiye’de demokrasi ve istikrar sorunu olmadığını, genç nüfusuyla geleceğinin parlak olduğunu dilleri döndüğünce anlatmaya çalıştıklarını kaydeden Turanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yatırım miktarı artabilir

"Sonunda onlar da bize ve Türkiye’ye güvendiler ve imzaları attık. Peki ne yapacağız? Bizim zaten Tokat, Amasya, Hatay, Erzurum, Kars, Tekirdağ, Bartın ve Bolu’da şantiyelerimiz var. Hem rüzgar hem kömür hem de hidrolik projelerimiz mevcut. İlk etapta 4 bin megawatlık bir kapasiteye ulaşmayı, Türkiye enerjisinin yüzde 12’sini üretmeyi hedefliyoruz. Toplam yatırım miktarı 6 milyar euro olacak. Emtia fiyatları ve günün şartlarına göre bu rakam artabilir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ne hükümetler ne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ne de uluslararası şirketler Türkiye’de bizimki gibi bir yatırım kararı almadı. Ortağımız geldi ve açıklamayı yaptı. Bana göre bu bir mucize. Dünyada ve Türkiye’de ekonomik sıkıntılar olabilir ama biz bu yatırımı yapacağız. Yapacağız ki torunlarımız bizi yad etsin."

Bu yatırımlarla binlerce insanın iş bulacağını, yatırımın yapıldığı bölgelerdeki insanların ekmek yiyeceğini ve şantiyelerde kullanılacak malzemelerin yüzde 70’inin Türkiye’den alınacağını da belirten Emrullah Turanlı, Türkiye’nin enerji bağımlılığından kurtulmasına katkı sağlayacaklarını belirtti. Turanlı, "Böylece ihracattan kazanılan para İran’a veya başka bir ülkeye enerji bedeli olarak gitmeyecek, Türkiye’ye kalacak. Boşa esen rüzgar, boşa akan su ve yerin altında kalan kömür de ekonomiye kazandırılacak" dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istikrarsizliik-olabilir-ama-korkmuyorum_62837.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!