Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İtalya'dan İthal 'Konutkredisi.com.tr'

İtalya'da faaliyet gösteren mortgage brokerlik sistemi Gruppo MutuiOnline'ı kuranlar, Türkiye'deki girişimcilerle birlikte tüketicilerin ihtiyaçlarına göre finansman seçenekleri sunan, 'Konutkredisi.com.tr'yi hayata geçirdi.

yapi.com.tr / AA
1 İtalya'dan İthal 'Konutkredisi.com.tr'

İtalya'da faaliyet gösteren mortgage brokerlik sistemi Gruppo MutuiOnline'ın kurucuları, Türkiye'deki girişimcilerle birlikte tüketicilerin ihtiyaçlarına göre finansman seçenekleri sunan, 'Konutkredisi.com.tr'yi hayata geçirdi.

Tüketicilere ücretsiz danışmanlık ve destek sunacak 'Konutkredisi.com.tr'nin Kurucu Ortağı Ömer Paksoy, Türkiye'de internet üzerinden yılda 5 milyon kez konut kredisi araması yapıldığını söyledi. Orta vadede piyasada verilen konut kredilerinin yüzde 2 ila 3'ü arasındaki kısmının kendileri üzerinden verilmesini hedeflediklerini kaydeden Paksoy, ''Yılda 500 milyon liradan daha büyük bir kredi hacmi yaratmayı, ayda 10 bin kişiye hizmet vererek, bin kişiye kredi kullandırtmayı amaçlıyoruz'' dedi.

Kendilerine ulaşan müşterilere sözleşme yaptıkları 9 bankanın konut kredisi seçeneklerini sunduklarını, 2 bankanın daha sisteme katılmak üzere olduğunu ifade eden Paksoy, müşterinin kredi alması halinde bankanın kredi tutarı üzerinden aldığı komisyonun belli bir bölümünü kendilerine vereceğini, dolayısıyla bankaya ekstra bir maliyetin söz konusu olmadığını vurguladı.

Sitenin diğer Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan da bunun aslında müşteri edinim kanalı olduğunun altını çizerek, günde bankalara 20 tane yönlendirme yaptıklarını, yönlendirmelerin yüzde 10'unun krediye dönüştüğünü bildirdi.

Piyasadaki konut kredisi seçeneklerini gerçek anlamda standart ve karşılaştırılabilir bir şekilde sunabilmek için Avrupa Standart Bilgi Formatı'nı Türk tüketicisinin ihtiyaçlarına göre geliştirdiklerini dile getiren Tekinturhan, bu sistemden tüketicinin karlı çıkabilmesi için karmaşık ürünlerin bankadan bankaya farklılık gösteren hesaplamaların doğru şekilde anlatılması gerektiğini, siteye başvuran müşterinin kendi şart ve ihtiyaçları için en uygun tekliflere ulaştığını ve çeşitli bankaların kredileri hakkında detaylı bilgi sahibi olabildiğini belirtti.

Tekinturhan, sitenin yüzde 50'sinin İtalyanlara, yüzde 50'sinin de kendileri ve Yapı Kredi eski Genel Müdürü Burhan Karaçam'dan oluşan yerli ortaklara ait olduğunu ifade etti.

''Yılda 2 milyar avro kredi kullanımı sağlıyoruz''

Gruppo MutuiOnline Başkanı Marco Pescarmona ise İtalya'da ilk başladıklarında piyasada herhangi bir brokerin olmadığını, İtalya'da kullandırılan konut kredilerinin yüzde 5'inin kendi sistemleri üzerinden geçtiğini vurguladı.

Her ay 2 bin kişiye mortgage kullanma konusunda aracılık ettiklerini ve bunun için iki katı kişiye de danışmanlık verdiklerini belirten Pescarmona, yılda 2 milyar avro kredi kullanım sağlayan halka açık bir şirket olduklarını, pazarda açık ara ile lider olduklarını söyledi.

Girişime destek veren ve ortaklığı bulunan Yapı Kredi Bankası'nın eski Genel Müdürü Burhan Karaçam da 30 yıl önce ilk evini yurt dışında konut kredisiyle danışman aracılığıyla aldığını anlatarak, Türkiye'de bu sahanın hiç gelişmediğini, dolayısıyla ciddi bir iş potansiyelinin bulunduğunu kaydetti.

'Konutkredisi.com.tr'nin bu boşluğu dolduracak bir adım olduğunu dile getiren Karaçam, Türkiye'de önümüzdeki 10 yıllık sürede bireysel kredilerde konut kredilerinin büyüme hızının diğerlerinden çok daha yüksek olacağını sözlerine ekledi.


ETİKETLER: gayrimenkul
http://www.yapi.com.tr/haberler/italyadan-ithal-konutkredisi-com-tr_85688.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!