Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İtalya'dan 'Tasarım Liseleri' Kuralım Teklifi

AB Tarih Profesörü ve İtalyan Ticaret Merkezi Başkanı Büyükelçi Umberto Vattani, "Gelin, ortak tasarım liseleri kuralım" çağrısı yaptı. Zaman'a açıklamalarda bulunan Vattani, ahşap, mermer, cam, plastik ve metal gibi alanlarda güçlü olduklarını belirterek, "Eğer bu konularda meslek okulu kurarsak dikkat çekici bir teknoloji yerleşkesi

Zaman Gazetesi
İtalya'dan 'Tasarım Liseleri' Kuralım Teklifi

Türkiye ekonomisi geliştikçe tasarıma ilgi artıyor. Bu durum ürettiğinin yüzde 75'ini ihraç eden İtalya'nın da dikkatini çekiyor. AB Tarih Profesörü ve İtalyan Ticaret Merkezi Başkanı Büyükelçi Umberto Vattani, "Gelin, ortak tasarım liseleri kuralım" çağrısı yaptı. Zaman'a açıklamalarda bulunan Vattani, ahşap, mermer, cam, plastik ve metal gibi alanlarda güçlü olduklarını belirterek, "Eğer bu konularda meslek okulu kurarsak dikkat çekici bir teknoloji yerleşkesi oluşturabiliriz." dedi. Vattani, üretmek gibi bir derdi olmayan Türk zanaatkârların becerilerinin böylece daha kıymetli hale gelebileceğini söyledi. Türkiye genellikle İtalya'dan ithal ettiği ürünleri işleyip İtalya'ya geri satıyor. "Türkiye'nin tasarımda gelişmesi İtalya için bir kayıp olmaz mı?" sorusuna Büyükelçi Vatani, "Aksine bizim için önemli bir kazanç olur. Dünya sınırların kalktığı bir noktaya geldi. İşbirliğimiz daha da pekişir, artar." diye cevap verdi.

İtalyan Ticaret Merkezi İstanbul Müdürü Ferdinando Pastore ise Türkiye'de var olan tasarım isteğinin ülkeye özgü bir otomobil ile start alabileceğini vurguladı. Türkiye'nin bu konuda sağlam temeli bulunduğunu hatırlatan Pastore, "Romanya bunu başardı. Dacia'yı ortaya çıkardı. Şimdi bu marka önemli bir konuma ulaştı. Türkiye de kendi markasını gerçekleştirebilir." dedi. Zaten Türkiye'nin bu sektörde çok uzun bir süreden beri var olduğunu anlatan Pastore, bunun birçok ülkede örneğinin yaşandığını hatırlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/italyadan-tasarim-liseleri-kuralim-teklifi_84589.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!