Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İtalyan Astaldi’den Sonra Fransız Egis de Hisselerini Satıyor

İtalyan Astaldi’nin Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden çekilmesinin ardından bu kez Fransız Egis hisselerini ortağı IC İÇTAŞ’a devrediyor.

yapi.com.tr
İtalyan Astaldi’den Sonra Fransız Egis de Hisselerini Satıyor

İstanbul Boğazı üzerine inşa edilen üçüncü köprü Yavuz Sultan Selim’in işletmesinden çekilen İtalyanların ardından projedeki şirketlerden birinde ortaklığı bulunan Fransız Egis, hisselerini IC İÇTAŞ’a devretme kararı aldı. Türkiye’de önemli projelerde yer alan Fransız devi Egis, IC İÇTAŞ EGİS Otoyol İşletme ve Bakım Anonim Şirketi’ndeki hisselerini satmak için masaya oturdu.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre; anlaşma sağlanırsa Egis’in sahip olduğu yüzde 51’lik hisseyi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde olduğu gibi projedeki ortağı IC Altyapı İşletme ve Ticaret Anonim Şirketi satın alacak.

Yavuz Sultan Selim’de İbrahim Çeçen (IC) Holding ile İtalyan Astaldi arasındaki ortaklığın 2019’da sona ermesi gündem olmuş, İtalyan şirketin hisseleriyle Çinliler ilgilenmişti. Ancak o görüşmeler de olumsuz tamamlanmış ve Çinlilerin oluşturduğu konsorsiyumda yer alan Zhejiang Expressway şartların karşılanmaması dolayısıyla anlaşmayı feshetmek istediğini açıklamıştı. İştirakte yer alan China Merchants Group iştiraki China Merchants Expressway Network & Technology Holdings beş farklı yatırımcıyla birlikte köprünün yüzde 51’ini yaklaşık 689 milyon dolara satın almak için 2019’dan beri müzakere masasındaydı.

Gebze-İzmir yolu, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli'nde var
Türkiye’de önemli projelerde yer alan Egis’in, Gebze-İzmir Projesi’ni inşa eden ve 2038 yılına kadar işletmesini üstlenen Otoyol İşletme ve Yatırım AŞ çatısı altında bakım hizmeti yürüten Gebze ve İzmir Otoyolu İşletme ve Bakım AŞ’de (GİİB) ortaklığı bulunuyor. Egis’in internet sitesinde şirketin yüzde 50 hissedar olduğu işletme ve bakım şirketi GİİB, 407 kilometre otoyol, 3 tünel ve Osmangazi Köprüsü'nün bakım sorumluluğunu yürütüyor. Egis ayrıca, Avrasya Tüneli’nin ulaşım altyapılarının işletimi ve bakımını yürütüyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/italyan-astaldiden-sonra-fransiz-egis-de-hisselerini-satiyor_187435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!