Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İtalyanlar, 390 Milyon Dolarla Çimentoya Geldi

Sanko Holding bünyesindeki Çimko Çimento ve Beton Sanayi A.Ş, İtalyan Cementerie Aldo Barbetti ile ortaklık anlaşması imzaladı. Barbetti, Sanko'nun Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta bulunan çimento fabrikalarına sahip olan Çimko Şirketine toplam 1.3 milyar dolar şirket değeri üzerinden yüzde 30 oranında ortak oldu.

Sabah Gazetesi
İtalyanlar, 390 Milyon Dolarla Çimentoya Geldi

Sanko Holding bünyesindeki Çimko Çimento ve Beton Sanayi A.Ş, İtalyan Cementerie Aldo Barbetti ile ortaklık anlaşması imzaladı. Barbetti, Sanko'nun Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta bulunan çimento fabrikalarına sahip olan Çimko Şirketine toplam 1.3 milyar dolar şirket değeri üzerinden yüzde 30 oranında ortak oldu. Yaklaşık 390 milyon dolarlık ortaklık anlaşması İtalyan Büyükelçisi Carlo Marsili'nin ev sahipliğinde Barbetti Yönetim Kurulu Başkanı Maria Antonella Barbetti, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ile Sanko ve Barbetti firmalarının üst düzey yöneticilerinin katılımı ile İstanbul'daki Venedik Sarayında imzalandı.

Hedef ihracatı artırmak

Anlaşmaya ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Abdülkadir Konukoğlu, ortaklığın yüzde 30-70 şeklinde oluştuğunu söyledi. Konukoğlu, ihracat hedefleri olduğunu, birleşme ile yeni yatırımları Türkiye ile birlikte yurt dışında da düşündüklerini, belki Akdeniz ülkelerinde de yatırımları olabileceğini kaydetti. İşbirliğinin aylardan beri yapılan görüşmelerin sonucunda gerçekleştiğini anlatan Konukoğlu, "Barbetti bizim yabancı olarak dördüncü ortağımız. Birinci ortağımız Alman Ytong, ikincisi Nestle ortaklığı, üçüncüsü yine İtalyan Martelli, kot pantolon üzerine. Dördüncü de yine İtalyan ortağımız Barbetti. Beşincisini de şu anda konuşuyoruz. Riello ile kombi ve soğutucuda ortaklığımız olacak'' dedi.

Konukoğlu, Riello ortaklığı ile ilgili olarak "Üretim şu anda karışık. Bir grup İtalya, bir grup Türkiye, ama sonunda Türkiye'ye kayacak. Şu anda ön sözleşmeler var. Sanko-Riello markası olarak piyasaya ve dünyaya süreceğiz. İleriki safhada bunun imalatını Türkiye'de yapacağız ve ortaklık kuracağız'' şeklinde konuştu.

Konukoğlu: Beşinci yabancı ortağımız da geliyor

Sanko Grubu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu imza töreninde Baretti ile farklı alanlarda dördüncü yabancı partnerle ile ortaklık kurduklarını belirtirken, "Sırada beşinci yabancı var. İtalyan Riello ile soğutucu ve kombide ortak olacağız" dedi.

İnşaat sektörü durmaz

İnşaat sektöründeki gelişmelere ilişkin olarak ise Konukoğlu, şunları kaydetti: "Dünya nüfusu her gün artıyor. Artık aynı evde 4-5 kişi oturmuyor, kaynana gelin bir arada kalmıyor, onun için ayrı ev lazım. Bu olduğu müddetçe inşaat sektörünün durması mümkün değil."

Çimento devi Barbetti, İtalya dışına ilk kez Sanko ile çıktı

Barbetti Yönetim Kurulu Başkanı Maria Antonella Barbetti de, İtalya dışındaki ilk yatırımlarını Türkiye'de yaptıklarını ifade ederek, "Türkiye'de bir yatırım yapma konusunda ısrarlıydık. 4 yıldır Türkiye'de yatırım yapmak için imkan arıyorduk'' dedi. Türkiye'deki yatırımlarından çok memnun olduklarını, partnerleriyle iyi anlaştıklarını söyleyen Barbetti, Türk çimento pazarının beklentilerini karşılamasını umduklarını söyledi.

Ortaklık sürecinde Sanko Holdingin danışmanlığını yürüten Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar da, Türkiye'ye güçlü bir yabancı yatırımcı kazandırma konusunda aracılık etmiş olmaktan mutluluk duyduğunu, bu işlemin Garanti Yatırımın gerçekleştirdiği 17'nci çimento fabrikası satış işlemi olduğunu bildirdi. Verilen bilgiye göre 1956 yılında kurulan Barbetti'nin merkezi İtalya Gubbio'da bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/italyanlar-390-milyon-dolarla-cimentoya-geldi_62193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!