Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İtalyanlar Azeri Gazı için Yatırıma Hazır

İtalya’nın ilk enerji şirketi Edison, Azerbaycan doğalgazını Türkiye ve Yunanistan üzerinden İtalya’ya taşıyacak ITGI (Interconnector Turkey-Greece-Italy) boru hattını tamamlamak için Türkiye ve Azerbaycan arasındaki müzakerelerin hızlandırılmasını bekliyor.

Radikal Gazetesi
İtalyanlar Azeri Gazı için Yatırıma Hazır

İtalya’nın ilk enerji şirketi Edison, Azerbaycan doğalgazını Türkiye ve Yunanistan üzerinden İtalya’ya taşıyacak ITGI (Interconnector Turkey-Greece-Italy) boru hattını tamamlamak için Türkiye ve Azerbaycan arasındaki müzakerelerin hızlandırılmasını bekliyor. Projenin tamamlanmasıyla, ilk etapta yılda 6-7 milyar metreküp, daha sonra ise yaklaşık 12 milyar metreküp doğalgazın Türkiye ile Yunanistan üzerinden İtalya ve Avrupa’ya taşınması hedefleniyor.

Azerbaycan doğalgazını İtalya’ya taşıyacak ITGI Boru Hattı’nın Yunanistan sınırına kadar olan kısmının tamamlandığını hatırlatan Edison CEO’su Umberto Quadrino, “ITGI Hattı’ndan geçecek doğalgazın miktarına ve fiyatına yönelik olarak Türkiye ve Azerbaycan arasındaki görüşmelerin tamamlanmasını bekliyoruz. Bir iki ay içinde projenin netleşmesini umuyoruz” dedi.

Nabucco’dan erken çözüm

Projenin 2012 yılı sonunda faaliyete geçmesini hedeflediklerini belirten Quadrino, ITGI’nin Nabucco Projesi ile bir tutulmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“AB ve Türkiye’ye ihraç edilmek üzere, kısa dönemde tek mevcut gaz tedarikinin, yıllık üretiminin 17 milyar metreküp ile sınırlı olan Azeri Şah Deniz iki gaz havzasından yapılacağını düşünüyoruz. Bunun 14 milyarı Türkiye ve Avrupa’ya ihracat için tahsis edilecek. Türkiye bu gazın büyük bir bölümüne talip. Türkiye Azerbaycan’dan 7-8 milyar metreküplük gaz almak istiyor. Nabucco’nun ise 30 milyar metreküplük gaz ihtiyacı var. Nabucco’nun ihtiyacında denizde damla olarak kalıyor. Avrupa’nın hem ITGI hem de Nabucco’ya ihtiyacı var. 2020’ye kadar Avrupa’da üretim 50 milyar metreküp düşerken, talep 100 milyar metreküp artacak. Şu anda Azerbaycan’dan gelen gaz bizim için gerekli. Nabucco için biraz daha zaman lazım. Nabucco’ya Azerbaycan’ın gaz rezervi yetersiz kalır, bu sebeple İran ve Türkmenistan doğalgazına yönelmesi gerek. Türkiye’deki transitle ilgili sorunu çözemezsek  Azerbaycan da başka kararlar alır. Ama bizim projemiz daha fizibil görünüyor. ITGI, 2012’de tamamlanırsa, 2020’de bitmesi beklenen Nabucco’dan daha önce enerji ihtiyacına bir miktar da olsa yanıt bulabileceğiz.”

AB’den projeye destek

ITGI’nin Türkiye ayağındaki yatırım miktarının 1.5 milyar doları bulacağını aktaran Quadrino, bu yatırımın Botaş tarafından Botaş’ın altyapısına yapılacağını ve daha sonra boru hattının Botaş’a geçeceğini vurguladı. Umberto Quadrino, boru hattından geçen gazın yüzde 15’inin transit ücreti olarak Türkiye’de kalacağının da altını çizdi. Avrupa Birliği’nin ITGI Projesi’nin stratejik önemini 100 milyon avroluk katkı yaparak vurguladığını da belirten Qudrino, AB tarafından, ITGI Projesi’nin, ‘Avrupa’nın Yararına Projeler’in arasına alındığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/italyanlar-azeri-gazi-icin-yatirima-hazir_68827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!