Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İthal Kömüre Dayalı İlk Termik Santral Açılıyor

Türkiye’nin, “İthal kömüre dayalı ilk termik santrali olan Sugözü termik santralini” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Alman Başbakanı Schröder, 24

Ticaretb>Türkiye’nin, “İthal kömüre dayalı ilk termik santrali olan Sugözü termik santralini” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Alman Başbakanı Schröder, 24 Şubat günü birlikte gerçekleştirecekler.

Temeli 4 Kasım 2000 yılında attıkları Sugözü termik santralinin yapımı, Alman ve Türk firmalarının konsorsiyumuyla gerçekleştirildi ve santral 2003 yılı Mayıs ayında deneme üretimine başladı. TİCARET muhabirinin belirlemelerine göre, 1.5 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilen santral, şimdi tam kapasiteyle üretim yapıyor. Bu kapasiteyle çalışması halinde, santralin, yılda 3 milyon 300 bin ton ithal kömür tüketerek, yılda 9 milyar kilovatsaat enerji üretecek. Bu da, Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 7.1’lik kısmını oluşturuyor. Ancak, İskenderun Körfezi yakınındaki sanralle ilgili tartışmalar sürüyor.

Çevreciler, santralin çevreye zarar vereceği görüşündeler. Çevreciler, “Bacasından salınacak gazlarla sera etkisi artacak. Kükürt-azot bileşiği gazlar nedeniyle, asit yağmurları yağar. Verimli topraklar çözüşür, insanlarda akciğer kanserinden başlayan değişik rahatsızlıklar meydana gelir. Bu tür gelişmelerin, elde edecek kâr yanında, hiçbir değeri yoktur” dediler. Çevrecilerin bu iddiasına karşılık, İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret Şirketi Direktörü Bernard Spander ise “Saatte 450 ton kömür yakacak santralde oluşacak kül ve zehirli gazların, çevreye zarar vermemesi için, gerekli önlemleri aldıklarını” söyledi. Santralle ilgili tartışmalar sürerken, santralin 24 Şubat’ta açılması planlanıyor. Açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Alman Başbakanı Gerhard Schröder de katılacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ithal-komure-dayali-ilk-termik-santral-aciliyor_9045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!