Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İTO, Eminönü’ne Otel Yapacak

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, TOBB’le birlikte aldıkları otoparka 600-800 yataklı bir otel yapacaklarını belirterek, “Oteli 2005 yılına, Formula 1 y

NTV-MSNBCb>İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, TOBB’le birlikte aldıkları otoparka 600-800 yataklı bir otel yapacaklarını belirterek, “Oteli 2005 yılına, Formula 1 yarışına yetiştiririz” dedi.

Yıldırım, en büyük hissedarı oldukları Dünya Ticaret Merkezi A.Ş’nin açtığı ihaleyi de MNG Holding’in kazandığını ve şu anda Yeşilköy’de Dünya Ticaret Merkezi’nde 1.000 yataklı iki otelin yapımına başlandığını bildirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul’da turizm yatırım hamlesi başlattı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Eminönü’nde İTO binasının bitişiğinde Hazine’ye ait olan ve SİT alanı olarak görülen otopark arsasını, açılan ihalede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile birlikte 11.3 trilyon liraya satın aldıklarını bildirdi.
Yıldırım, 3 bin 750 metrekarelik otoparkı TOBB ile yüzde 50-50 aldıklarını belirterek, “Buraya otel projesi hazırlıyoruz. Otoparkın yanında TOBB’a ait Güneş Han var. Han ile birlikte burayı otel olarak düşünüyoruz” dedi.
Otelin 600-800 yataklı olacağını ifade eden Yıldırım, “2004 yılı başında inşaata başlarız. Ya bir otel zinciriyle anlaşarak yaparız ya da inşaatını yapar, işletmesini veririz. Oteli 2005 yılına, Formula 1 yarışına yetiştiririz” diye konuştu. Yıldırım, otelin maliyetinin 50 trilyon lira civarında olacağını kaydetti.

YEŞİLKÖY 5 YILDIZLI İKİ OTEL KAZANIYOR
İTO Başkanı Yıldırım, en büyük hissedarı oldukları Dünya Ticaret Merkezi A.Ş’nin açtığı ihaleyi de MNG Holding’in kazandığını ve şu anda Yeşilköy’de Dünya Ticaret Merkezi’nde 1.000 yataklı iki otelin yapımına başlandığını bildirdi.
Yıldırım, “2005’te bu oteller faaliyette olacak. Yap-işlet olarak verdik. İki otelin yatırımı 100 milyon dolar tutuyor. Bu oteller 5 bin kişilik kongre merkeziyle birlikte yapılıyor. Böylece İstanbul’a 5 yıldızlı iki otel daha kazandırmış oluyoruz” dedi.
Eminönü’nde İTO’ya ait olan ve Rekabet Kurumu’nun kiracı olduğu binayı, ayrıca 4. Vakıf Han’ı turistik amaçlı otel yapmak istediklerini belirten Mehmet Yıldırım, oteli kendilerinin çalıştırmayacağını, bir otel zincirinden teklif alacaklarını duyurdu.
Yıldırım, amaçlarının Eminönü’nü 24 saat yaşatacak girişimlerde bulunmak olduğunu söyledi. Turizm sektörünün ekonomiye katkısına dikkat çeken İTO Başkanı, şunları kaydetti:
“İstanbul’a 10 milyon turist İstanbul’u kurtarır, İstanbul’a 20 milyon turist Türkiye’yi kurtarır. Bugün ise İstanbul’a 2 milyon turist geliyor. 365 gün pazarlayabileceğimiz bir İstanbul var. Dünyada rekabet edebileceği Roma, Paris, Londra, New York’a bakınca bunlardan çok daha önde olan bir şehir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ito-eminonune-otel-yapacak_5167.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!