Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İTÜ, Araştırma Üniversitesi Olmak için YÖK'e Başvurdu

Akademik hayatını sadece bilimsel araştırma ve buluşlarla sürdürmek isteyen İTÜ, YÖK'e başvurusunu yaptı. Öneri kabul edilirse, 236 yıllık teknik üniversite, araştırma üniversitesi olacak. Özerk bir yapıya kavuşacak olan kurum, öğrenci sayısını da kademeli olarak azaltacak.

Zaman Gazetesi
İTÜ, Araştırma Üniversitesi Olmak için YÖK'e Başvurdu

Türkiye'nin en eski yükseköğretim kurumlarından olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), araştırma üniversitesi olmak için harekete geçti. Akademik hayatını sadece bilimsel araştırma ve buluşlarla sürdürmek isteyen İTÜ, YÖK'e başvurusunu yaptı. Öneri kabul edilirse, 236 yıllık teknik üniversite, araştırma üniversitesi olacak. Özerk bir yapıya kavuşacak olan kurum, öğrenci sayısını da kademeli olarak azaltacak.

Rektör Prof. Dr. Muhammet Şahin, geçiş çalışmalarının hızlandığını belirtiyor. İTÜ'nün yıllarca ülkenin en iyi mühendis, mimar, sanatçı ve denizcilerini yetiştirdiğini söyleyen Şahin, "Artık bu misyonu genç üniversitelere bırakacağız." diyor. Kurumun köklü bilimsel tecrübesiyle araştırma-geliştirme çalışmalarına uygun olduğunu vurgulayan Şahin, "İTÜ artık sadece bilimsel alanda Türkiye'yi ileriye taşıyacak buluşlara imza atmalı. Zira kalkınma bilimsel çalışmalarla doğru orantılı." şeklinde konuşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/itu-arastirma-universitesi-olmak-icin-yoke-basvurdu_72801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!