Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İTÜ'den Depremle İlgili Yanlış İzlenim Uyarısı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), kamuoyunda "depremin erkenden bilinebileceği" şeklinde algılanan çalışmaların, ancak toplanan verilerin artması ile orantılı olarak ileride söz konusu olabilecek erken uyarı sistemine yönelik çalışmalar için basamak oluşturabileceğini bildirdi.

CNN Türk
İTÜ'den Depremle İlgili Yanlış İzlenim Uyarısı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), kamuoyunda "depremin erkenden bilinebileceği" şeklinde algılanan çalışmaların, ancak toplanan verilerin artması ile orantılı olarak ileride söz konusu olabilecek erken uyarı sistemine yönelik çalışmalar için basamak oluşturabileceğini bildirdi.

İTÜ Rektörlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, dünyanın en etkin deprem kuşaklarından biri üzerinde bulunan Türkiye için yaşamsal önem taşıyan depremlerle ilgili gelişmelerin ilgi ile izlendiği ifade edildi. Depremlerin tahmin edilmesinin bilim adamlarının geçmişten beri önemli mücadeleler verdiği çok disiplinli bir araştırma konusu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, İTÜ'de de bu konudaki çalışmaların kurumlar arası işbirlikleri de sağlanarak sürdürüldüğü aktarıldı.

Açıklamada, İTÜ'nün son günlerde dolaylı yollarla medya gündeminde yer alan Elektrik-Elektronik ve Maden Fakültesi'nden uzman öğretim üyelerinin katılımıyla yaklaşık 10 yıldır yürüttüğü bir projesi bulunduğu hatırlatıldı. Proje kapsamında geliştirilen yeni bir elektriksel duyarga sisteminin denenmeye başlanarak kurulan istasyonlar aracılığıyla elde edilen verilerin İTÜ Bilgi İşlem Merkezi'nde değerlendirildiği vurgulanan açıklamada, çalışma ilerledikçe elde edilen sonuçların öncelikli olarak uluslararası düzeyde akademik platformlarda sunulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Depremlerin tahmin edilmesi için yapılan araştırma projesinde toplanan veriler biriktikçe, olası depremler ile bunların işaretçisi olabilecek ölçümler arasında kurulan ilişkiler kuvvetlenmektedir. Fakat akademik çalışmalarda sağlanan bu gelişme ile hasar verici bir depremin önceden vaat edilmiş bir sürede belirlenmesi, henüz birbirinden farklı konulardır" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Kamuoyunda deprem riskinin artışına bağlı güvenilir bir alarm sistemi oluştuğu şeklinde yanlış bir izlenim bırakmamak gerekir. Son günlerde konu ile ilgili olarak basında yer alan bazı dolaylı açıklamalar, yapılış şekli bakımından yanlış algılamalara yol açabilmektedir" ifadesi vurgulandı.

İTÜ'nün nitelikli bilimsel faaliyetler yürütme konusunda geçmiş tecrübesi ve birikimini zorlukları bilinen deprem tahmini konusunda da kullandığına işaret edilen açıklamada, bu ve benzeri çalışmalarda kamunun her türlü menfaati gözetildiği ve sağlanan gelişmelerin yaşama geçirilmesi ve doğru biçimde duyurulması konusunda da gerekli hassasiyetin gösterildiği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ituden-depremle-ilgili-yanlis-izlenim-uyarisi_72182.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!