Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İTÜ’den XPS Levhaları Raporu

İTÜ, 30 Mayıs 2002 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Malzemesi Laboratuarı’ndan verilen raporda yer alan 'XPS bünyesindeki zehirli gazlar' ifadesinin yanlış tercüme sonucu sehven yazıldığını açıkladı. İTÜ hazırladığı yeni raporda, 1995 yılından bu yana üretilmekte olan XPS Isı Yalıtım Levhalarında şişirme gazı olarak kullanılan gazların Avrupa

yapi.com.tr
İTÜ’den XPS Levhaları Raporu

İTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Malzemesi Laboratuarı tarafından hazırlanan 'XPS Isı Yalıtım Malzemelerinin Özellikleri' konulu ve 17 Aralık 2008 tarihli raporda XPS levhaların ısı iletkenlik değerleri, buhar ve su geçirgenlik dirençleri ve köpükleştirmede kullanılan gazlar konularında, doğru ve güncel bilgiler ile yürürlükteki standartlara dayanarak önemli açıklamalarda bulunuldu. 

Raporun en önemli kısmını ise 'köpükleştirmede kullanılan gazlar' bölümü oluşturuyor. İTÜ, 30 Mayıs 2002 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Malzemesi Laboratuarı’ndan verilen raporda yer alan 'XPS bünyesindeki zehirli gazlar' ifadesinin yanlış tercüme sonucu sehven yazıldığını açıkladı. İTÜ hazırladığı yeni raporda, 1995 yılından bu yana üretilmekte olan XPS Isı Yalıtım Levhalarında şişirme gazı olarak kullanılan gazların Avrupa Birliği müktesebatına göre tehlikeli ve zararlı maddeler sınıfında yer almadığının rapor edildiğini bildirdi.

İTÜ raporunda da değinildiği gibi, ısı tutucu malzemelerin hücre ve boşluklarında bulunan gazların ısı iletkenlik değerinin, ısı tutucu malzemenin ısı iletkenlik değeri üzerinde etkisi var. Bu nedenle ısı tutucu malzeme üretiminde, ısı iletkenlik katsayısı düşük gazlar tercih edilmesi gerekiyor. Ancak bu gazların aynı zamanda, insan sağlığı ve ozon tabakası üzerinde zararlı etkilerinin olmaması çok önemli.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, XPS levhaların çevreye ve insan sağlığına dost üretim şekliyle fark yarattığının altını çizdi. Ulu, İTÜ raporunda vurgulanan, “XPS Isı Yalıtım Levhalarının bünyesinde zehirli gazların bulunması söz konusu değildir” ifadesinin de XPS’in bu özelliğini bilimsel olarak açıklayan en güvenilir kanıt olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ituden-xps-levhalari-raporu_67231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!