Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İYTE Enerji Verimliliği Eğitim ve Uygulama Merkezi Açıldı

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Makine Mühendisleri Odası birlikteliğinde sanayinin hizmetine sunulan ‘Enerji Verimliliği Eğitim ve Uygulama Merkezi, dün (13 Temmuz) gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı. İYTE Makine Mühendisliği Bölümü içinde kurulan laboratuar, bölgede kurulan ilk enerji verimliliği uygulama merkezi olmanın yanı

yapi.com.tr
İYTE Enerji Verimliliği Eğitim ve Uygulama Merkezi Açıldı

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Makine Mühendisleri Odası'nın işbirliğinde sanayinin hizmetine sunulan ‘Enerji Verimliliği Eğitim ve Uygulama Merkezi', dün (13 Temmuz) gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

İYTE Makine Mühendisliği Bölümü içinde kurulan laboratuar, bölgede kurulan ilk enerji verimliliği uygulama merkezi olmanın yanı sıra, üniversite ve meslek odasının ortak çalışması ile hayata geçirilen ilk laboratuar olma özelliğini de taşıyor. Merkezde, enerji verimliliği eğitimlerinin yanında, sanayi kuruluşlarının etüt ve test talepleri de karşılanacak.

Merkeze neden ihtiyaç duyuldu

5627 sayılı Enerji Verimliliği Yasası ve ilgili mevzuata göre yıllık tüketimi 1000 TEP (ton eşdeğer petrol) ve üzerinde olan sanayi kuruluşları ile yıllık tüketimi 500 TEP ve üzerinde veya toplam inşaat alanı 20 bin metrekare ve üzerinde olan binalarda Enerji Yöneticisi bulundurulması zorunlu hale geldi. Bu kapsamda Makine Mühendisleri Odası, yasa kapsamında Binalarda ve Sanayide Enerji Yöneticiliği Eğitimi düzenlemek ve mühendislere Enerji Yöneticisi sertifikası vermek üzere yetkilendirildi.

Söz konusu eğitimlerin İzmir’de de yapılabilmesi için Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün (İYTE) imzaladığı protokol kapsamında İYTE yerleşkesinde yer alan ‘Enerji Verimliliği Eğitim ve Uygulama Merkezi' hayata geçirildi.

Enerji yöneticiliği kavramları, temel enerji konuları ve enerji harcayan sistemlerin ele alınacağı eğitimlerde katılımcılara, laboratuarda bulunan üniteler yardımı ile birebir uygulama olanağı sağlanacak.

Enerji Verimliliği Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde teorik ve pratik olarak düzenlenecek Enerji Yöneticisi Kursları ve Enerji Verimliliği Bilgilendirme Eğitimleri'nin yanı sıra sanayi kuruluşları için Enerji Etüt ve Ölçüm Hizmetleri de verilecek.

Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar açılışta yaptığı konuşmada, "Enerji alanında yürüttüğümüz çalışmalar nedeniyle Odamız bu alandaki temel kuruluşlardan birisidir. Odamızca, Enerji Yönetimi Kursları düzenleme konusuna özel bir önem verilmiştir. Enerji Verimliliği Kanunu gereğince, yoğun bir hazırlık süreci tamamlanarak, 28 Ekim 2009 tarihli Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu/EVKK toplantısında alınan kararla, sanayi ve bina sektörlerinde enerji yönetimi kursları düzenlemek üzere “B Sınıfı Yetki Belgesi” ile Odamız yetkilendirilmiş ve ilk kurs Kasım 2009’da düzenlenmiştir" diyerek; İstanbul, Kocaeli, Adana, Ankara ve Antalya'da yapılan eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi.


 
Çakar konuşmasını şöyle sürdürdü;

İkinci merkez Kocaeli’ne

"Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olma sorumluluğumuz nedeni ile uygulama konusunda darboğaza giren enerji yönetimi eğitimlerini rahatlamak üzere sanayinin yoğun olduğu Kocaeli ve İzmir şubemizde uygulama laboratuarları kurma kararı aldık. Kocaeli’ndeki laboratuarımız da takriben 2 ay sonra kullanıma hazır olacaktır. Bu laboratuarın devreye girmesiyle “A Sınıfı Yetki Belgesi” alarak etüt-proje eğitimlerine de başlamış olacağız. İzmir'de bu ortamın oluşması için katkı koyan herkese teşekkür ediyorum" dedi.İYTE, enerji alanındaki çalışmalara önem veriyor

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Zafer İlken ise, Makine Mühendisleri Odası’nı her zaman meslek sonrası eğitime yönelik bir kurum gibi gördüğünü ifade ederek; Odanın her dönem düzenlenen 30’a yakın kongre ile hem meslektaşlarına hem de topluma önemli hizmetler verdiğini dile getirdi.

Prof. Dr. İlken konuşmasının devamında, Türkiye’de üniversite bünyesinde açılan ilk ve tek ‘Enerji Verimliliği Eğitim ve Uygulama Merkezi’ olması nedeni ile bu merkezin diğer üniversitelere de örnek olmasını temenni etti. Merkezin Türkiye çapında enerji yöneticisi olacak mühendislere yönelik hizmet vereceğini belirten Ülken, İYTE olarak enerji alanında pek çok araştırma çalışmasının sürdürüldüğünü, yerleşkenin özellikle jeotermal enerji ve rüzgar enerjisi açısından büyük potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

İYTE olarak rüzgar enerjisine yönelik araştırmalara önem verdiklerine dikkat çeken İlken, yerleşkenin bütün elektrik ihtiyacını karşılayacak ve enterkonekte sisteme enerji verecek 13 MW’lık rüzgâr çiftliği yatırımına ilişkin bir firma ile ortak çalışma yürütüldüğü bilgisini verdi. Mimarlık Bölümü'nde Yapı Fiziği konusunda bir laboratuar açıldığına da değinen İlken, enerji alanındaki çalışmalarının artarak devam edeceğini söyledi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/iyte-enerji-verimliligi-egitim-ve-uygulama-merkezi-acildi_81032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!