Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“İZKA'nın 4 Yıldır Gelişme Kaydedemedi”

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, son dönemde sanayiden uzaklaşma eğiliminin desteklendiğini savunarak sanayisizleşme sürecinin Türkiye için en büyük risklerden biri olduğunu belirtti.

yapi.com.tr / AA
“İZKA'nın 4 Yıldır Gelişme Kaydedemedi”

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, son dönemde sanayiden uzaklaşma eğiliminin desteklendiğini savunarak sanayisizleşme sürecinin Türkiye için en büyük risklerden biri olduğunu belirtti.

EBSO Ocak Ayı Meclis Toplantısında konuşan Yorgancılar, ihracatın azalıp, ithalatın arttığını, 2010 yılı dış ticaret açığına bakıldığında 71,5 milyar dolar ile rekor kırıldığını söyledi. Toplam 185 milyar dolarlık ithalatın 131 milyar dolarının ara malı ithalatından kaynaklandığını, son dönemde sanayiden uzaklaşma eğiliminin desteklendiğini savunan Yorgancılar, şöyle dedi:

''Sanayisizleşme süreci Türkiye için en büyük risklerden biridir. Büyük grupların son 3 yılda yaptığı birleşme ve devralmalara baktığımızda, imalat sanayi dışına yoğunlaşmayı görmekteyiz. Tüm bunları göz önüne aldığımızda, Türkiye özellikle de Türk sanayisi zayıf ve güçlü yönlerini, fırsat ve tehditlerini iyi değerlendirerek geleceğini planlamalıdır.''

Meclis Üyesi Salih Esen, kalkınma ajanslarının sektörel destek vermesine karşı olduğunu belirterek, ajansın İzmir'in değerlerini ortaya çıkacak projelere destek vermesi gerektiğini, kalkınma ajanslarının ''sakat doğduğunu ve kapatılması gerektiği gibi bir sonucun ortaya çıktığını'', İZKA'nın 4 yıldır gelişme kaydedemediğini savundu.

Meclis Üyesi Atıl Akkan ise İzmir'in yeni kent projesine karşı olan Yüksel Çakmur'u kınadığını söyledi. Akkan, ''Rant var diye diye karşı çıkıyorlar. Bir şehre bu kadar kötülük yapamazlar. Orada iş merkezleri olmasının kime ne zararı var. İzmir'i baltalayan bunlardır. Memleketine bu kadar ihanet eden insan görülmemiştir. İzmir'de bir dünya ticaret merkezi kuramadık. Gökdelen yok. Artık denize otel yapıyorlar'' diye konuştu.

 

ETİKETLER: ekonomi kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izkanin-4-yildir-gelisme-kaydedemedi_85461.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!