Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir, 200 Kamera ile Gözetlenecek

İzmir'in 100 kavşak, meydan ve caddesine yerleştirilecek kameralarla güvenliğe büyük katkı sağlayacak olan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu'nun (MOBESE) yapım ihalesi, 27 Mart'ta gerçekleşiyor.

Yeni Asır Gazetesi
İzmir, 200 Kamera ile Gözetlenecek

b>İzmir'in 100 kavşak, meydan ve caddesine yerleştirilecek kameralarla güvenliğe büyük katkı sağlayacak olan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu'nun (MOBESE) yapım ihalesi, 27 Mart'ta gerçekleşiyor. Elektronik firmalarının büyük ilgi gösterdiği ihale, İl Özel İdaresi İmar Daire Başkanlığı'nın Çınarlı'da bulunan binasında kapalı zarf usulüyle gerçekleştirilecek.

İzmir Valiliği, ihale ve projenin sağlıklı olarak hayata geçirilmesi amacıyla mühendislerin yer aldığı bir komisyon oluşturdu. Karayolları İkinci Bölge Müdür Yardımcısı Reşat Obuz'un başkanlık ettiği komisyon, MOBESE'nin tüm aşamalarını takip ve koordine etmekle görevlendirildi. Şu ana kadar MOBESE ile ilgili 8 firma ihale teklif dosyası aldı. İhale tarihine kadar 15 firmanın dosya alıp teklif vermesi bekleniyor.

9.5 milyon YTL

Yaklaşık 9 milyon 500 bin YTL'ye mal olacak MOBESE'nin 7 milyon 400 bin YTL ödeneği bulunuyor. Şu ana kadar elde edilen ödeneğin 3 milyon YTL'si Emniyet Genel Müdürlüğü'nden, 4 milyon 400 bin YTL'si ise İl Genel Meclisi kararıyla İl Özel İdaresi bütçesinden temin edildi. Projenin Mart 2009'da tamamlanması beklenirken, kalan 2 milyon YTL'lik ödeneğin Emniyet Genel Müdürlüğü ya da İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması hedefleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi de, fiberoptik kabloların döşenmesi konusunda projeye destek verecek.

MOBESE ile ilgili kamera izleme noktaları da belirlendi. Bu kapsamda kentin 100 kavşak, meydan, cadde ve hassas noktasına 100'ü sabit, 100'ü de hareketli olmak üzere 200 kamera döşenecek. Ayrıca kameraların döşeneceği 100 noktada plaka izleme işlemi de yapılabilecek. İl Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi de modern bir hale getirilecek.

İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Biz projeyi hazırlayıp İl Özel İdaresi'ne teslim ettik. Bundan sonra da ihale edilerek projenin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Özellikle araç takip sistemi, çok verimli olacak. Şu anda Ekipler Amirliği'nin 5 arıcını, 'GPRS' adı verilen takip sistemiyle izliyoruz. Ancak MOBESE sonrasında tüm emniyet araçlarını izleme imkanı bulacağız. Bu durum olaylara anında müdahale açısından çok büyük avantaj getirecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-200-kamera-ile-gozetlenecek_60234.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!