Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Belediyesi'nin 'Borcumuzu Zamanında Ödedik Cezalandırıldık' İsyanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 804 milyon TL'lik borcunu 2007-2010 yılları arasında yaptığı düzenli ödemelerle 418 milyon TL'ye indirdi. Fakat Hazine Müsteşarlığı yapılan anlaşmalara göre vadesi geçmiş borcu olmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yüzde 8 kesinti yapması gerekirken yüzde 20'lik bir kesinti yaptı. İzmir'in fazladan 73 milyon

Referans Gazetesi
İzmir Belediyesi'nin 'Borcumuzu Zamanında Ödedik Cezalandırıldık' İsyanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 milyar 804 milyon TL'lik borcunu 2007-2010 yılları arasında yaptığı düzenli ödemelerle 418 milyon TL'ye indirdi. Fakat Hazine Müsteşarlığı yapılan anlaşmalara göre vadesi geçmiş borcu olmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yüzde 8 kesinti yapması gerekirken yüzde 20'lik bir kesinti yaptı. İzmir'in fazladan 73 milyon TL'si kesildi.

Büyükşehir, kesintiye karşı 2. İdare Mahkemesi'ne dava açıp kazandı. Fakat bu kez de Hazine bürokratları, "zamanaşımı" diyerek İzmir'in parasını geri vermeye yanaşmadı.

İzmir İkinci İdare Mahkemesi'nin kararında şu görüşlere yer verildi: "Davacı belediye payından düzenlemede yer alan toplam yüzde 20 üzerinden kesinti yapılmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Dava konusu işlemin iptaline, tazminat isteminin kabulü ve davacıdan kesilen bedelin davalı idarece ödenmesine karar verildi."
 
‘Çifte standarda hayır'

Borç ödemeleri konusunda adalet istediklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2009 yılında toplam 151 milyon TL, Ocak 2010'da 22 milyon TL olmak üzere 13 ayda toplam 173 milyon TL Hazine borcu ödediklerini söyledi. İzmir'in, Hazine'ye vadesi geçmiş tek kuruş borcu bulunmadığını belirten Kocaoğlu, Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı'nın farklı yorumlamasından dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 73 milyon lira fazla para kesildiğini, dava açtıklarını ama kazanmalarına rağmen kendilerine "zamanaşımı" iddiasıyla ödeme yapılmadığını kaydetti. Hazine'nin borçları kesmesinin normal olduğunu ama uygulamada "çifte standartlar" bulunduğunu savunan Kocaoğlu, "Hazine niye borçlarımızı kesiyor demiyoruz. Öyle bir hakkımız yok. Ama borç kesilmeyecekse, herkesten kesilmesin ya da oranlar eşit uygulansın. Eşit davranmaktan, adil olmaktan daha güçlü bir şey yoktur" ifadesini kullandı.
 
397 milyonluk yatırım yaptı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir yılda içinde raylı sistem, İZSU, kamulaştırma ve çevre yatırımları başta olmak üzere yapılan yatırım tutarı 397 milyon 990 bin TL oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin 29 Mart 2009 tarihinden bugüne kadar geçen 1 yıllık süredeki yatırım, proje ve faaliyetlerini değerlendirdi. Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde yer alan Karşıyaka Tüneli, Nergis İstasyonu'nda yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Aziz Kocaoğlu, belediyenin son bir yıllık dönem içinde raylı sistem projeleri için toplam 129 milyon TL'lik harcama gerçekleştirdiğini aktardı. Kocaoğlu, "İZSU 2009 yılında toplam 127 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirdi. Ayrıca çevre alanında 29 Mart 2009'dan sonra işletime alınan ya da açılışa hazır hale getirilen ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri için toplam 29 milyon 730 bin TL harcama yaptık" dedi.
 
124 hektarlık alan yeniden düzenlenecek


Kentsel dönüşüm uygulamalarını Kadifekale'den sonra Cennetçeşme ve Ege Mahallesi'nde sürdürmeye hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplam 1 milyon 240 bin metrekarelik alanı yeniden düzenleyecek. 1978 yılında bakanlar kurulu kararıyla heyelan bölgesi ilan edilen Kadifekale'deki konutlarını Uzundere'ye taşımaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, daha sonra Cennetçeşme ve Ege Mahallesi'nde de kentsel dönüşüm uygulamayı hedefliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm ve Yeni Yerleşmeler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından hazırlanan taslak projelere göre Kadifekale'deki 420 bin metrekarelik alanın dışında, Cennetçeşme'de 470 bin metrekare, Ege Mahallesi, Umurbey ve Hilal Mahallesi'nde ise yaklaşık 350 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm uygulamalarının hayata geçirilmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-belediyesinin-borcumuzu-zamaninda-odedik-cezalandirildik-isyani_78415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!