Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Kesin Kararını Açıkladı "Kordon'a Yol Yaptırmam"

Kentin simgesi Kordon'un şimdiki haliyle korunacağını söyleyen Kocaoğlu, "Vatandaşlar da bunu istiyor" dedi.

Yeni Asır
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Kesin Kararını Açıkladı "Kordon'a Yol Yaptırmam"

b>Kentin simgesi Kordon'un şimdiki haliyle korunacağını söyleyen Kocaoğlu, "Vatandaşlar da bunu istiyor" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1. Kordon'dan yol geçmeyeceğini belirterek, "Çünkü İzmir'in Kordon Boyu'nu, elde kalan şimdiki şekliyle, yani İzmirliler'in benimsediği haliyle korumaya kararlıyız" dedi. Kocaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, İzmir ile özdeşleşmiş, kentin simgesi haline gelmiş Kordon'un, her İzmirli için önemli bir kentsel unsur olduğunu belirtti.

6 şeritli yol
Belediyecilik anlayışında Kordon'a yol yapılmasına göz yummak olmadığını kaydeden Kocaoğlu, şunları söyledi: "Kordon'dan yol geçmeyecek. Çünkü, İzmir'in Kordon boyunu, İzmirliler'in 4 yıldır severek kullandıkları haliyle korumaya kararlıyız. Kordon'dan geçecek yolun, kent trafiğini rahatlatmak gibi bir işlevi de yoktur. Kordon yolunu, kent içi ulaşımın ana arteri olarak tanımlama gayretkeşliği, zorlama bir yakıştırmadan başka bir şey değildir. Isıtılmaya çalışılan, Kordon'dan 6 şeritli yol geçirme düşüncesi, bir dizi hukuki yaptırımdan sonra en son 2002 yılında verilen yargı kararıyla ortadan kaldırılmıştır. Bağımsız yargının verdiği bu karar kesin hükümdür."

Halk karşı
İzmirliler'in ve sivil inisiyatifin, Kordon'dan yol geçirilmesine karşı olduklarını ifade eden Kocaoğlu, "hassas" değil, "duyarsız" olduklarını iddia edenlere karşı İzmirliler'in, son derece duyarlı, hassas ve medeni bir tutum sergilediklerini belirtti.

Kordon'dan yol geçirilmesi konusundaki yaklaşımlarında hiç bir değişiklik bulunmadığını ve bu konuda asla taviz verilmeyeceğini ifade eden Kocaoğlu, "Hiç kimse böyle bir tavrı gösterebileceğimizi bir an bile aklından geçirmesin" diye konuştu.

Sabri Erbakan yapılacak demişti
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, Konak Köprülü Kavşağı'ndaki çalışmaların başlatılması töreninde, Kordon Yolu'nun mutlaka yapılması gerektiğini belirtmiş, "İnşallah önümüzdeki günlerde oraya da zarif bir proje hazırlıyoruz. O sorunu da mutlaka çözmemiz lazım" demişti. Erbakan, İzmir'in kimliğinin kalmadığını da iddia etmişti.

Müsteşara sert tepki
Yıllardır İzmir'e dayatılan bu düşünceye karşı, kentlilerin bağımsız yargının da onayını almış olan haklılığının görmezden gelinemeyeceğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Sayın Müsteşar'ın, İzmir'in en önemli kentsel kimlik öğelerinden birini yok etme projesini meşrulaştırma gerekçesini tanımlamakta zorlanıyorum. (İzmir'in zaten kimliksiz) olduğu ve bu nedenle Kordon'dan yol geçmesinin, bu açıdan bir eksiklik yaratmayacağı anlamına gelen sözlerini, sadece kınayabilirim. Ancak, kendisine İzmir'in seçilmiş bir yönetimi olduğunu ve kent içinde uygulanacak projelerin, İzmirlilerle paylaşılarak hazırlandığını hatırlatmak isterim. Temeli atılmış ve yarım kalmış üst geçit inşaatına yeniden tören yapmak, Kordon yolunu tekrar gündeme getirmek için fırsat yaratmaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-buyuksehir-belediye-baskani-kesin-kararini-acikladi-kordona-yol-yaptirmam_30314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!