Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Büyükşehir'den Rövanş Gibi Karar

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Özelleştirme İdaresi’nin Konak İskele alanını 14 kat büyütecek, Konak Meydanı düzenlemesini bozacak imar planı değişikliğini geri çevirdi. Meclis’in Konak Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı imar planına aykırı ve kentsel kimliği yansıtan önemli alanı yok edebilecek müdehalesi nedeniyle uygun bulmadığı plan değişikliği

Hürriyet Gazetesi
İzmir Büyükşehir'den Rövanş Gibi Karar

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Özelleştirme İdaresi’nin Konak İskele alanını 14 kat büyütecek, Konak Meydanı düzenlemesini bozacak imar planı değişikliğini geri çevirdi. Meclis’in Konak Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı imar planına aykırı ve kentsel kimliği yansıtan önemli alanı yok edebilecek müdehalesi nedeniyle uygun bulmadığı plan değişikliği yeniden hazırlanması için Özelleştirme İdaresi’ne geri gönderildi.

Uygun bulunmadı

Alsancak limanının özelleştirme sürecininin devam etmesi gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi’nin 10 yıldır atıl kalan viyadük sorunun çözecek imar plan değiğişikliğini onaylamayan Özelleştirme İdaresi’nin Konak İskelesi planına bu kez Büyükşehir Belediyesi geçit vermedi. Özelleştirme İdaresi 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Plan değişikliği önerisiyle ilgili önce Planlama Müdürlüğü rapor hazırladı. Bu raporu dikkate alan İmar ve Bayındırlık Komisyonu da oybirliğiyle olumsuz görüş verdi.

Karara göre, plan imar planı çizim tekniğine ve lejant gösterimine uygun bulunmadı. Alana yüklenen fonsksiyon değişikliği nedeniyle de mevcut iskele alanının 14 katı büyüklügünde iskele alanı belirlendiği ortaya çıktı. Plan değişikliğinin yürürlükteki 1/5 bin ve 1/bin ölçekli koruma maaçlı imar planı kararları ile bu plan kararları doğrultusunda halihazırda var olan kullanımlara aykırı nitelikte olduğu tespiti de  komisyon raporunda yer aldı.

Geri gönderildi

Meclis oybirliğiyle "Konak Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı İmar Planı kararları ile bütünlük sağlamaması ve kentsel kimliği yansıtmada önemi bir alanı yok edebilecek medehale içermesi nedeniyle uygun olmadığı" sonucuna vardı. Öneri plan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın da onayladığı mevcut planları koruyacak şekilde yeniden hazırlanması için Özelleştirme İdaresi’ne geri gönderdildi.

Meclis ve belediye kulislerinde, Özelleştirme İdaresi’nin plan değişikliğiyle Konak İskele alanını genişleterek kiralama alanları yaratmak istediği öne sürüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-buyuksehirden-rovans-gibi-karar_69834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!