Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir, Deprem Konusunda DÜNYANIN EN RİSKLİ 20'NCİ KENTİ İlan Edildi

Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Zafer Akçığ, “Türkiye’de herkes İstanbul’da olacak bir depremden bahsediyor. Ama İzmir deprem riski açısından dünyada 20’nci sıradadır” dedi.

Radikal Gazetesi
İzmir, Deprem Konusunda DÜNYANIN EN RİSKLİ 20'NCİ KENTİ İlan Edildi

Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Zafer Akçığ, “Türkiye’de herkes İstanbul’da olacak bir depremden bahsediyor. Ama İzmir deprem riski açısından dünyada 20’nci sıradadır” dedi.

Bornova Belediyesi Kent Konseyi’nin düzenlediği ‘Deprem Gerçeği ve Bornova’ paneli Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Panelde deprem ve İzmir’e etkileri konusunda önemli bilgiler verildi.

Deprem Etüd Merkezi ve lavoratuarı kuruldu

Panelde açılış konuşmasını yapan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, göreve gelir gelmez sivil inisiyatiflerin harekete geçirilmesi konusunda çalışma başlattıklarını vurgulayarak, “Bu anlamda Bornova Belediyesi Kent Konseyi önemli çalışmalara imza attı. İşte bu panel de bunlardan biridir. Deprem, birçok bilimin araştırma alanına giren bir konudur. İzmir’de ve Bornova’da köyden kente göç nedeniyle sağlıksız yapılar oluştu. O yüzden bize de önemli görevler düşüyor. Biz Bornova Belediyesi olarak Deprem Etüd Merkezi ve Yapı Laboratuarımızı kurduk. Gerekli malzemeleri aldık. Yakında hizmete açacağız. Aklın ve bilimin yolunda depreme karşı hepimizin gerekli tedbirlerimizi almamız gerekiyor” dedi.

İzmir'de risk çok yüksek

Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Bölümü öğretim üyesi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Zafer Akçığ panelde yaptığı konuşmada, İzmir, Tuzla, Foça ve Gülbahçe faylarının İzmir’de etkili olduğunu savunarak, “Bu fayların üçü doğrultu atımlı yani daha fazla tehlike yaratan faylardır. Türkiye’de herkes İstanbul’da olacak bir depremden bahsediyor. Ama İzmir, deprem riski açısından dünyada 20’nci sıradadır. Aktif fayların yanı sıra Mavişehir’den Güzelbahçe’ye kadar olan bölgede zemin yapıları da riski artırıyor” diye konuştu.

AKUT 15 yıldır görev başında

Panele katılan AKUT Kurucu Başkanı Nasuh Mahruki ise afet durumlarında sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekerek, “AKUT, 15 yıldır bu görevi sürdürmeye çalışıyor. En büyük hedefimiz Türkiye’nin afetlere dayanıklı bir ülke haline gelmesidir. Bunun için hem ülkemizdeki yapıların afete dayanıklı hale getirilmesi hem de insanlarımızın gerekil bilgilerle donatılması gereklidir. Fakat Türkiye diğer konularda da yeterli bir ülke olmadan afete dayanaklı hale gelemez. Çünkü gelişme bir bütündür. Diğer konularda ortaçağ seviyesinde olup afet konusunda Japonya seviyesinde olunamaz. Gelişme bir bütündür. Ülkemizi topyekün olarak yüceltebiliriz” dedi. (ANKA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-deprem-konusunda-dunyanin-en-riskli-20nci-kenti-ilan-edildi_84021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!