Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Doğal Yaşam Parkı Açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın kente renk getireceğini söyleyerek, "Doğal kaynakların tahribatı ve çevre kirliliğinden kaynaklanan sorunların çözümü önceliklerimizin arasındadır. Doğal yaşamın korunması ve çevre yatırımları konusunda da Türkiye'nin örnek kentlerinden birisiyiz. Kent ormanları kurarak,

Referans Gazetesi
1


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Çiğli Sasalı'da 425 bin metrekare alana kurulan İzmir Doğal Yaşam Parkı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın katılımı ile dün açıldı. Açılış töreninde konuşan Baykal, parkın kente büyük bir değer kazandıracağını belirterek, İzmir'in içinde ve çevresinde ulaşım konusunda da pek çok projenin yapıldığını söyleyen, Baykal, "Açılışını yaptığımız bu tesis İzmir kentine çok büyük değer kazandıracak. Sasalı, Seyrek, Çiğli, Aliağa, Menemen bu eserin çekim alanına girecek. İzmir'e gelen turistler buraya da gelme ihtiyacı hissedecek. Proje içinde hayvanat bahçesi, bisiklet ve yürüyüş alanları var. Muazzam geniş bir alan. Sadece hayvanat bahçesi İzmir Fuarı alanı kadar" diye konuştu.
   
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın kente renk getireceğini söyleyerek, "Doğal kaynakların tahribatı ve çevre kirliliğinden kaynaklanan sorunların çözümü önceliklerimizin arasındadır. Doğal yaşamın korunması ve çevre yatırımları konusunda da Türkiye'nin örnek kentlerinden birisiyiz. Kent ormanları kurarak, çevresi sağlıksız konutlarla dolmuş ve yeşili yok edilmiş İzmir görüntüsünü değiştiriyoruz" dedi.
    
21 milyon YTL'ye mal oldu 

Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parklarından bir tanesi olan İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda 120 türden bin 500 hayvan doğal ortamında yaşayacak. Parkta, 3 bin ağaç ve 250 bitki türü bulunuyor.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA)'ya üye olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tesisi 21 milyon YTL harcayarak kurdu. Parkta, ziyaretçilerin hayvanları doğal ortamlarında rahatça izleyebilmeleri için gezinti bantları, gözetleme kuleleri, dinlenme ve çocuk oyun alanları oluşturuldu. Ziyaretçilerle hayvanlar arasında kafes, tel gibi yapay görsel engeller bulunmuyor. Su ve hendek gibi doğal engellerle yaşam alanları belirlenen hayvanlar doğal ortamlarında yaşayacaklar. Parkta sürüngenler, balık ve çeşitli kuş türlerinin yaşayacağı büyük bir tropik merkez de oluşturuldu. Bu merkez için özel peyzaj hazırlanarak ziyaretçilere "yağmur ormanlarında geziyormuş" hissi verilecek.

Parkta ayrıca, öğrencilere ekolojik denge ve vahşi yaşamla ilgili eğitim verilmesi hedefleniyor.
    
Baykal İzmir adayını açıklamadı

Açılış törenine katılanların Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun belediye başkan adayı gösterilmesine ilişkin tezahüratları üzerine Baykal, "Aziz Başkan, buraya seçilip gelmedi. Rahmetli Ahmet Piriştina'dan sonra görev üstendi ama bunun altında ezilmedi diyorsunuz. Halka yalan söylemedi, halkı bazı başka belediye başkanları gibi aldatmadı diyorsunuz. Sorunları çözmek için gerekeni yaptı. Bu özellikleri ile Aziz Bey İzmir'de seçilmeyi hak etti diyorsunuz. Peki siz böyle düşünüyorsunuz da İzmir halkının hepsi böyle düşünüyor mu? Sizin bu coşkunuzu anlıyorum, büyük saygıyla karşılıyorum." Baykal, "Açıkla" tezahüratına rağmen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday ismi açıklamadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-dogal-yasam-parki-acildi_64956.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • en kısa zamanda ziyaret edeceğim.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!