Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Körfezi'ne Deniz Süpürgesi

Dünya Çevre Günü'nde Turmepa Deniz Temiz Derneği, İzmir'e deniz süpürgesi hediye etti.

Akşamünya Çevre Günü'nde Turmepa Deniz Temiz Derneği, İzmir'e deniz süpürgesi hediye etti. Deniztemiz2 adlı deniz süpürgesi, yaz boyunca Körfez'de temizlik yapacak.

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde Çevre Günü nedeniyle toplantı düzenlendi. Her yıl Dünya Çevre Günü'nde utanç verici tablolardan örnekler verilmesinden bıktıklarını söyleyen İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, 'Çevre bilincinin yayılması ve çevrenin korunması için elbirliği, gönül birliği yapmamız ve seferberlik oluşturmamız gerekiyor' dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İzmir Körfezi'nin 700 milyon dolarlık yatırımla eski mavi günlerine dönmeye başladığını ifade etti. Sanayicilerin zaman zaman arıtmalarını çalıştırmaması, bazı kanalizasyonların derelere bağlanması ve derelerin çöplük olarak kullanılması alışkanlığının devam etmesinden dolayı Körfez'in son bir aydan bu yana yeniden kötü koku yaydığını söyleyen Kocaoğlu, şöyle konuştu:

'Bu derelerden 21 bin kamyon çöp topladık. Şu anda hem fabrikalara cezai tedbir uyguluyoruz hem kaçak bağlantıların önünü kesiyoruz. Önümüzdeki ay Körfez eski konumuna kavuşacaktır.'

3 ay kalacak

Çevre ve Orman İl Müdürü Yrd. Doç. Dr. Osman Tatar ise bilinçli çevreci bir toplum oluşturmak için herkese görev düştüğünü anlattı. Turmepa Deniz Temiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu da Türkiye'deki 3 bin 225 belediyenin bin 879'unda kanalizasyon sistemi bulunduğunu, bunlardan sadece 61'inin arıtma tesisinin olduğunu, atık suların yüzde 78'inin arıtılmadığını bildirdi.

Toplantının ardından Vali Göksu, Başkan Kocaoğlu ve Turmepa Deniz Temiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cerrahoğlu, Turmepa Derneği tarafından 3 ayylık bir süre için İzmir'e gönderilen Deniztemiz2 adlı gemiyi ziyaret etti. Heyet, deniz süpürgesiyle Körfez'de tur attı. Vali Göksu, 'İşte burada da bir kez daha İzmir Körfezi'nin ne kadar temiz olduğunu görmüş olduk. Hiç çöp çıkmadı' dedi. 4 adet 400 kilogramlık atık toplama kapasitesine sahip olan Deniztemiz2 gemisi 3 ay boyunca Körfez'de kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-korfezine-deniz-supurgesi_28234.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!