Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir 'Kümelenme' Çalışmalarında Pilot İl Olmaya Aday

Cahit Kıraç, DPT tarafından onaylanarak yürürlüğe giren İzmir Bölgesel Kalkınma Planı kapsamında stratejik öncelikler arasında yer alan kümelerin oluşturulması ve düzenli sanayileşmenin sağlanması konusunda bu konuda yapılan istatistiki analiz ve saha araştırmalarının tamamlandığını, potansiyeli yüksek sektörlerin belirlendiğini ifade etti.

yapi.com.tr / AA
İzmir 'Kümelenme' Çalışmalarında Pilot İl Olmaya Aday

İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından kümelenme konusunda başlatılan çalışmalarla kentin, Türkiye genelinde kümelenme konusunda pilot il olmaya aday olduğunu söyledi. İZKA tarafından yapılan ''İzmir Kümelenme Analizi'' çalışmasıyla ilgili basın toplantısı düzenlendi.
    
Toplantıda konuşan Vali ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kıraç, DPT tarafından onaylanarak yürürlüğe giren İzmir Bölgesel Kalkınma Planı kapsamında stratejik öncelikler arasında yer alan kümelerin oluşturulması ve düzenli sanayileşmenin sağlanması konusunda bu konuda yapılan istatistiki analiz ve saha araştırmalarının tamamlandığını, potansiyeli yüksek sektörlerin belirlendiğini ifade etti. Kümelenme konusunda Dış Ticaret Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, DPT ve KOSGEB tarafından önemli destekler sağlandığını kaydeden Kıraç, şöyle konuştu:

''İzmir'in kümelenme potansiyeli yüksek sektörlerin belirlenmesi ile ilgili analiz çalışmasını tamamlamış olması, bu desteklerin kullanımında bir adım öne geçebileceğini gösteriyor. İzmir'in kümelenme uygulamaları konusunda pilot bir il olmaya aday olduğunu ifade etmekten memnuniyet duymaktayım. Araştırma sonucu kümelenme potansiyeli en yüksek iki sektör, endüstriyel havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sektörü ile meyve-sebze sektörü olarak belinlendi. Bununla beraber İzmir İnoviz Projesi, Organik Gıda, Havacılık, Petrokimya ve Makine Metal Döküm sektörlerinde de İzmir oldukça iyi bir konumdadır.''

Kıraç, 26 Ekimde düzenlenecek İzmir Kümelenme Farkındalık toplantısında kentteki kümelenme çalışmalarının masaya yatırılacağını, dünyada başarılı olmuş modellerin inceleneceğini, kümelenme aracılığıyla kentteki KOBİ'lerin işbirliği, yenilikçilik ve rekabet güçlerini geliştirmeyi ve kente daha fazla doğrudan yabancı sermaye çekmeyi hedeflediklerini belirtti. Kıraç, İzmir'in 8. üniversitesinin de bugün eğitime başlayacağını, Türkiye'nin en iyi üniversitelerinin bulunduğu İzmir'de eğitim kurumlarını da kümelenme çalışmasının içinde etkin konuma getirmek istediklerini sözlerine ekledi.
    
Öncelikli ve potansiyel sektörler
    
Çalışmanın sonuçlarıyla ilgili bilgi veren İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, Türkiye'de henüz uygulamaya geçmiş bir örneği bulunmayan kümelenmenin gelişmiş ülkelerde kalkınma modeli olarak kullanıldığına işaret etti.
    
Yaptıkları saha araştırması sonucu endüstriyel havalandırma, iklimlendirme ve soğutma cihazları sektörünün en yüksek potansiyele sahip sektör olarak öne çıktığını bildiren Can, işlenmiş meyve-sebze, kimyasal maddeler (plastik hammadde, boya ve temizlik maddeleri) ve araç üstü ekipman sektörlerinin gelişmekte bulunan kümeler olduğunu, kara ve denizyolu yük taşımacılığı ve depolama hizmetleri ile gelinlik ve abiye kıyafet sektörlerinin de potansiyel taşıyan yoğunlaşmalar olduğunun ortaya çıktığını dile getirdi.

Can, bundan sonraki adımda İZKA Yönetim Kurulu tarafından belirlenen endüstriyel havalandırma, iklimlendirme ve soğutma cihazları ve işlenmiş meyve-sebze sektörlerinde yol haritalarının belirleneceğini, bu sektörlerin ulusal ve uluslararası desteklerden daha yüksek oranda desteklenmesi için çalışmalara başlanacağını ifade etti.
    
Toplantıya İZKA yönetim kurulu üyeleri EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ve Ege Ekonomiyi Güçlendirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak da katıldı.

ETİKETLER: ekonomi kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-kumelenme-calismalarinda-pilot-il-olmaya-aday_83295.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!