Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Limanı İhalesi için Gerekirse AiHM'e Gideriz

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Global-Hutchison-EİB Limaş'ın 1 milyar 275 milyar dolar ile en yüksek teklifi verdiği İzmir limanı ihalesi ile ihaleyi sonuçlandıran Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini durdurdu.

Referans Gazetesi
İzmir Limanı İhalesi için Gerekirse AiHM'e Gideriz

b>Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Global-Hutchison-EİB Limaş'ın 1 milyar 275 milyar dolar ile en yüksek teklifi verdiği İzmir limanı ihalesi ile ihaleyi sonuçlandıran Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini durdurdu.

Liman-İş Sendikası ve Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı (KİGEM), ihale ile söz konusu ihalenin onaylanmasına ilişkin 3 Temmuz 2007 tarihli ÖYK kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da iki ayrı dava açmıştı. Liman-İş ve KİGEM'in dava gerekçeleri, "Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının niteliği, ihale usulündeki aykırılıklar, ÖYK'nun görevlerine ilişkin belirsizlik, 6 Mayıs 2005 tarihli Rekabet Kurulu kararına aykırılık, özelleştirmenin kamu yararına aykırılığı, limanın değer tespitinin yanlış yapılması" olarak sıralandı.

Bu gelişmenin ardından gözler, TCDD'ye ait Samsun ve Bandırma limanlarının 36 yıl süre ile işletme hakkının verilmesi suretiyle özelleştirilmesi kararına çevrildi. Danıştay'ın kararı nedeniyle her iki limanın özelleştirmesinde sorunlar yaşanabileceği belirtiliyor.

Danıştay'ın verdiği karara çok şaşırdığını belirten Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AHİM) gideceklerini söyledi. Danıştay'ın bu konuda yetkisi olup olmadığını bilmediğini ifade eden Kutman, "Rahmetli babam da Danıştay 6. Daire başkanıydı. Ben hukukçu değilim ama eminim ki, Danıştay'ın kararında gidebilecek bir merci vardır. Bu konu da biz sonuna kadar gideceğiz" şeklinde konuştu.

Özelleştirmelerin kapısı kapandı

Yaşanan son özelleştirme iptallerine bakıldığında vatandaş Mehmet olarak sanki özelleştirmelere karşı bir tutum sergilendiği hissine kapıldığını kaydeden Mehmet Kutman, "Petkim'le başlayıp Seydişehir Alüminyum'la devam eden ve buralara kadar gelen bir süreç var. Özelleştirmeye karşı bir tutum sergileniyor diye algılıyorum" değerlendirmesinde bulundu. Bundan sonra fiilen Türkiye'de özelleştirmelerin kapısının kapandığını iddia eden Mehmet Kutman, yaşanan son iptallerle bunun ortaya çıktığını öne sürdü.

Öte yandan Global Yatırım Holding tarafından dün yapılan açıklamada, verilen kararın "ara karar" niteliğinde olduğu ifade edildi. Açıklamada, bundan sonraki süreçte Danıştay 13. Dairesi'nin davanın esasını inceleyerek karara bağlayacağı ifade edildi. İzmir Limanı projesi için ortaklarıyla beraber harcadıkları paranın 40-45 milyon dolar olduğunu kaydeden Mehmet Kutman, ihalenin iptali durumunda bu paranın da boşa gideceğini ifade etti.

Hutchison ve Deutchebank'ın trilyon dolarlık şirketler olduğuna dikkat çeken Kutman, "Yazık, günah bunlar. Olmuyor. Doğru değil" şeklinde konuştu.

Devir işlemi onaylanmıştı

Rekabet Kurulu, Haziran 2007'de, İzmir Limanı'nın 49 yıllığına işletme hakkının Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri Ortak Girişim Grubu'na devrini onayladı. Limanın Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri Ortak Girişim Grubu'na devrinin rekabete aykırılık yaratmayacağı sonucuna varan Rekabet Kurulu, bu gerekçeyle ihale komisyonunun satış kararına onay verdi. Bundan sonraki süreçte ise imtiyaz devri söz konusu olduğundan Danıştay'dan görüş alınması gerekiyordu. 3 Mayıs'ta gerçekleşen ihaleyi, Alsancak Ortak Girişim Grubu, Babcock and Brown-PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu ve Çelebi Holding'i geride bırakan Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri Ortak Girişim Grubu, 1 milyar 275 milyon dolar ile kazandı. Ancak Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı ile yeni bir sürece girildi.

Bölge ihracatı İzmir Limanı'ndan

- İzmir Limanı, bölge ihracatının yüzde 90'ını, Türkiye ihracatının da yaklaşık üçte birini gerçekleştiriyor.
- Limanın 2 bin 959 metre rıhtım uzunluğu ve 902 bin metrekare kullanım alanı bulunuyor.
- Limanda 2001 yılında 490 bin konteyner elleçlenirken, 2006'da bu rakam 850 bine yükseldi.
- 2006'da limana 2 bin 973 gemi geldi.
- 2006'da limandan 8 milyon 302 bin ton ihracat, 3 milyon 967 bin ton ise ithalat yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-limani-ihalesi-icin-gerekirse-aihme-gideriz_59866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!