Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir, Trabzon ve Uşak'ta Yıkımlar Başlıyor

TOKİ tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında İzmir, Trabzon ve Uşak'ta kapsamlı yıkımlara başlanacak. TOKİ'den yapılan açıklamada, kentsel dönüşüm projeleri için belediyeler, valilikler ve kaymakamlıklarla işbirliği yapan idarenin, kullanım ömrünü tamamlamış, imar planı bulunmayan, alt ve üst yapısı olmayan gecekondu ve sanayi

CNN Türk
İzmir, Trabzon ve Uşak'ta Yıkımlar Başlıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında İzmir, Trabzon ve Uşak'ta kapsamlı yıkımlara başlanacak. TOKİ'den yapılan açıklamada, kentsel dönüşüm projeleri için belediyeler, valilikler ve kaymakamlıklarla işbirliği yapan idarenin, kullanım ömrünü tamamlamış, imar planı bulunmayan, alt ve üst yapısı olmayan gecekondu ve sanayi bölgelerini yıkarak yerine yeni yaşam alanları oluşturmaya devam ettiği hatırlatıldı.

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında İzmir, Trabzon ve Uşak'ta kapsamlı yıkımlar yapılacağı, buna göre İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadifekale'de boşaltılan evlerin yıkımına başlanırken, Trabzon Zağnos Vadisi 2. etapta bu hafta, Uşak Tabakhane bölgesinde ise gelecek hafta yıkımların başlatılacağı kaydedildi.

Uşak Tabakhane bölgesinde başlatılan kentsel dönüşüm projesi için gelecek haftadan itibaren yıkım aşamasına geçileceği belirtilen açıklamada, söz konusu bölgedeki deri işleme fabrikaları, boyahaneler ve yün yıkama işletmeleri başta olmak üzere çeşitli imalathanelerin yıkılarak bölgeye bin 56 konut ile 950 dükkan, 24 derslikli ilköğretim okulu, sağlık ocağı, cami, kültür ve ticaret merkezi, rekreasyon alanı, kapalı otopark, yürüyüş ve bisiklet yolu, eğlence ve dinlenme alanları yapılacağı ifade edildi.

Kadifekale'de yıkımlar başladı

Heyelan bölgesi olduğu için kentsel dönüşüm kapsamına alınan Kadifekale'de İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yıkım çalışmaları başladığı kaydedilen açıklamada, bu proje kapsamında da heyelan bölgesindeki tüm yerleşim birimlerinin tahliye edilerek ortaya çıkacak arazinin yeşil alan olarak değerlendirileceği belirtildi.

Açıklamada, proje kapsamında TOKİ tarafından Uzundere'ye 3 bin 80 konut, 44 derslikli ilköğretim okulu ile 38 derslikli lise, ticaret merkezi ve cami yapıldığı bildirildi.

Zağnos'ta da yıkımlar başlıyor

Trabzon Belediyesi ile TOKİ işbirliğiyle yürütülen Zağnos Vadisi 2. etap çalışmaları çerçevesinde anlaşmaya varılan binaların yıkımına başlandığı ifade edilen açıklamada, daha önce yıkılan 113 evin hafriyatlarını kaldırmaya başlayan Trabzon Belediyesi'nin, 143 binanın bulunduğu Zağnos Köprüsü ile Kahramanmaraş Caddesi arasında kalan 2. etapta 22 evin yıkımını gerçekleştireceği kaydedildi.

TOKİ tarafından şimdiye kadar, belediyeler, valilikler ve kaymakamlıklarla işbirliği içerisinde 125 belediye ile 170 bin 794 konutluk 195 dönüşüm projesi başlatıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"105 projede 53 bin 600 konut ihalesi yapılmış ve bunlardan 50 bin 708 adet konutun ihalesi tamamlanarak inşaat sürecine başlatıldı. Dönüşüm konutlarımızın bir kısmının inşaatları sürerken Erzincan, Denizli, İstanbul, İzmir, Samsun, Kocaeli, Ankara, Erzurum, Karabük, Gaziantep, Bayburt ve Kars gibi bazı bölgelerde hak sahiplerine konut teslim işlemleri sonuçlandırıldı. Bu çerçevede 30 bin 745 adet konut tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi."

Açıklamada gelecek 5 yıllık dönemde tüm büyükşehirlerde kentsel dönüşüm projesi başlatmayı hedefleyen TOKİ'nin, yenileme projesi başlatılmayan tüm il merkezlerinde de birer adet kapsamlı dönüşüm projesini hayata geçireceği de bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-trabzon-ve-usakta-yikimlar-basliyor_81217.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!