Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Valisi Göksu: 2004 Sonuna Kadar 20 Bin Konutu Jeotermalle Isıtacağız

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, 2004 yılında en az 20 bin konut’un jeotermal enerjiyle ısınacağını söyledi. İzmir Valiliği’ne bağlı İl Özel

Zamanb>İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, 2004 yılında en az 20 bin konut’un jeotermal enerjiyle ısınacağını söyledi.

İzmir Valiliği’ne bağlı İl Özel İdare öncülüğünde kurulan Balçova Jeotermal A.Ş’nin, bugüne kadar 14 bin konut’un ısınmasını sağladığını belirten Vali Göksu, 2 Temmuz 2003 tarihi itibariyle açılan BT 9 kuyusundan çıkan 130 derece sıcaklığındaki jeotermal kuyusunun beş bin konutu ısıtabilecek kapasitede olduğunu kaydetti. Türkiye’nin yeraltı kaynakları açısında zengin bir ülke sahip olduğunu aktaran Göksu, Özdilek Alış Veriş Merkezi hattı üzerindeki 500 civarındaki sahil evlerinin de en kısa zamanda jeotermal enerjisiyle ısıtılacağını bildirdi.

Sahil evlerinin ısıtılabilmesi için 26 Eylül 2003 tarihinde boru hatlarının döşenmesi için ihale açacaklarını aktaran Göksu, boruları ihaleye katılacak şirketlerin döşeyeceğini ancak kontrolünü valiliğin üstleneceğini vurguladı. Ayrıca jeotermal enerjinin geri dönüşümünü sağlamak için yeni enjeksiyon kuyuları acacaklarını belirten Göksu, bu sayede suyun kendisini yenileyebileceğini ve hiç tükenmeyeceğini anlattı. Balçova Fevzi Çakmak Mahallesi ile Teleferik caddelerindeki 5 bin konutun ısıtılması için proje geliştirdiklerini aktaran Göksu, “2004 yılı sonununda bugün 14 bin olan jeotermal enerjiyle ısıtılan konut sayısını 20 25 binlere çıkarmayı hedefliyoruz.”dedi.

Ayrıca Seferihisar’daki jeotermal kuyularının aktif hale getirilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Göksu, “Seferihisar’da çok önemli bir jeotermal kaynağı var. Ondan hem enerji üretimi hem termal turizm hem de ısınma konusunda nasıl faydalanabiliriz diyerek proje geliştiriyoruz.”şeklinde konuştu. Ayrıca Hava Eğitim Komutanlığı ve Hastanesi’nin de termal enerjiden istifade edebilmesi için protokol gerçekleştirecekle rini vurgulayan Göksu, amaçlarının jeotermal enerjiyi İzmir geneline yaymak olduğunu belirtti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-valisi-goksu-2004-sonuna-kadar-20-bin-konutu-jeotermalle-isitacagiz_5835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!