Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir ve İstanbul 3.5 Saatte Buluşacak

Türkiye'de bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük yap-işlet-devret projesi olan, İstanbul ile İzmir arasındaki seyahat süresini 3.5 saatte indirecek İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir otoyol ihalesinde 14 aydır süren bekleyiş sona eriyor. Ege Bölgesi'nin sanayi, ticaret ve turizmine büyük katkılar sağlayacak 6 milyar dolarlık dev yatırım için

Yeni Asır GazetesiTürkiye'de bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük yap-işlet-devret projesi olan, İstanbul ile İzmir arasındaki seyahat süresini 3.5 saatte indirecek İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir otoyol ihalesinde 14 aydır süren bekleyiş sona eriyor. Ege Bölgesi'nin sanayi, ticaret ve turizmine büyük katkılar sağlayacak 6 milyar dolarlık dev yatırım için YPK'dan beklenen onayın bir hafta içinde çıkacağı öğrenildi. 19 Haziran 2009 tarihinde yapılan ihaleden sonra YPK onayı gerçekleşmediği için bir türlü başlanamayan 421 kilometrelik dev projeyle ilgili Ulaştırma Bakanlığı, Hazine ve DPT arasında süren görüşmeler tamamlandı. Taslak sözleşmenin bu hafta içinde YPK'da imzaya açılması ve en geç bayram sonrasında onaylanması planlanıyor.

İnşaatı yapacak Nurol-Astaldi konsorsiyumunda yer alan Göçay İnşaat'ın ortağı ve Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, YPK süreci devam eden projeyle ilgili hiçbir sıkıntı olmadığını, onay çıktıktan sonra resmi sözleşme imzalayarak çalışmalara başlayacaklarını söyleyerek, "İnşaatın İzmit Körfez Geçişi ile birlikte İzmir'den de aynı anda başlaması konusunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın daha önce yaptığı bir açıklama var. Bu konuda da herhangi bir sıkıntı yok" dedi. İnşaat, çimento, demir-çelik ve hizmet sektörleri başta olmak üzere pek çok sektöre ivme kazandıracak dev proje, Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilecek. 7 yılda tamamlanacak projeyle, karayolundan 6.5 saat süren İzmir-İstanbul arası 140 km kısaltılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-ve-istanbul-3-5-saatte-bulusacak_82447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!