Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'İzmir Yaklaşımı Paketi Açılıyor'

Alaattin Yüksel'i geride bırakarak 4 yıl için yeniden başkan olan Ekrem Demirtaş, yeni ekibiyle beraber vakit kaybetmeden projelere başlayacağını söyledi. Seçim döneminin geride kaldığını, artık proje dönemine geçildiğini ifade eden Demirtaş, "Sahip olduğumuz tecrübe ile odanın genç meclis üyelerinin heyecanını birleştireceğiz. Böylece yenilikçi

Yeni Asır Gazetesi
'İzmir Yaklaşımı Paketi Açılıyor'

İzmir Ticaret Odası'nda rakibi Alaattin Yüksel'i geride bırakarak 4 yıl için yeniden başkan olan Ekrem Demirtaş, yeni ekibiyle beraber vakit kaybetmeden projelere başlayacağını söyledi. Seçim döneminin geride kaldığını, artık proje dönemine geçildiğini ifade eden Demirtaş, "Sahip olduğumuz tecrübe ile odanın genç meclis üyelerinin heyecanını birleştireceğiz. Böylece yenilikçi projelerimizi daha hızlı şekilde hayata geçireceğiz" dedi.

Sorunlar kronikleşti

Ekonomik krizden dolayı sıkıntı yaşayan oda üyelerine bir de müjde veren Ekrem Demirtaş, firmaların vergi ve sigorta borçlarının ödeme süresinin 3 yıl ertelenmesi için hazırladıkları ve İzmir yaklaşımı olarak adlandırdıkları projeyi bugünden itibaren hükümete ileteceklerini açıkladı.

Dört yılda yapacak çok proje olduğunu dile getiren Demirtaş, EXPO 2015 için hazırladıkları yatırım dosyasını açıp, yatırımları tek tek hayata geçireceklerini söyledi. Hedeflerinin İzmir'i zenginleştirmek, kentin ticaretini canlandırmak olduğunu vurgulayan Demirtaş, "İzmir'i yurtdışında tanıtacağız. Kente daha fazla yabancı yatırımcı ve yabancı turist getireceğiz. İzmir'e çok büyük borcumuz var. Son 4 yılda İzmir çok şey kaybetti. Sorunlar birikti ve kronik hale geldi. Biz EXPO 2015 hedefini koyduğumuzde kentin projelerini belirledik. Hükümetin de kabul ettiği bir yol haritası var. Yol haritasındaki projelerin miktarı yaklaşık 20-25 milyar dolar. Hedefimiz ve vizyonumuz bu projelerin, EXPO olmasa da tek tek uygulanmasını sağlamak. Bunun için Ankara'da lobi yapacağız" diye konuştu.

Bugün başlıyoruz

Ekonomideki olumsuz tablonun İTO üyelerini de yakından etkilediğine dikkat çeken Demirtaş, oda üyelerine yönelik geçen Aralık ayında başlattıkları Acil Destek Kredisi'nin devam edeceğini belirtti. Cansuyu kredisi olarak nitelendirilen Acil Destek Kredisi ile yetinmeyeceklerini dile getiren Demirtaş, Ankara'ya giderek Başbakan ve ilgili bakanlıklar ile görüşeceklerini ifade etti. Demirtaş, "Sıkıntıdaki oda üyelerimize kredi verilmesi, vadelerin uzatılıp faizlerin düşürülmesi için yetkili makamlarla görüşeceğiz. Geçmişte sorunları olan firmalar için Anadolu yaklaşımı, İstanbul yaklaşımı gibi destek uygulamaları oldu. Bu programlar sayesinde firmaların borçları yeniden yapılandırıldı. Biz de İzmir yaklaşımı ile üyelerimizin sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Hükümetten vergi ve sigorta borçlarının 3 yıla kadar ötelenmesini, ertelenen borçlar için yıllık yüzde 3 faiz ödenmesini isteyeceğiz. Bu çalışmaya vakit kaybetmeden hemen bugün başlıyoruz" dedi. 

Dijital oda uygulaması

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, üyelerinin odanın  hizmetlerinden daha fazla yararlanması ve oda-üye bağının sağlamlaştırılması için yeni uygulamalara başlayacaklarını açıkladı. Demirtaş, artık İTO'da dijital çağa geçileceğini, üyelerin daha hızlı hizmet alabileceğini vurguladı. Elektronik oda ile ofissiz masasız döneme geçeceklerini belirten Demirtaş, oda üyelerinin de odaya gelmeden elektronik ortamda hizmet alabileceğini vurguladı.

İzmir'in zenginleşmesi için kruvaziyer turizminin önemine de vurgu yapan Demirtaş, 2004 yılında başladıkları kruvaziyer turizminde 320 bin turiste ulaştıklarını söyledi. Ekrem Demirtaş, hedeflerinin 1 milyonu kruvaziyerle olmak üzere İzmir'e 2 milyon turist getirmek olduğunu dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-yaklasimi-paketi-aciliyor_66644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!