Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Yeraltını Dinleyecek

İzmir Yeraltını Dinleyecek

Radikal Gazetesi
İzmir Yeraltını Dinleyecek

zmir'de ekim ayında meydana gelen sarsıntılar, üzerine ölü toprağı serilen bir projeyi canlandırdı. İzmir'i sarsan fay hatları, yıl sonundan itibaren 10 ayrı istasyonla anbean izlenecek.

Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBAMER) Müdürü Prof. Dr. Atilla Uluğ, İzmir ve çevresinde altı önemli fay hattı olduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Uluğ, "İzmir Körfezi, Karaburun, Foça, Bergama, Doğanbey ve Gülbahçe dikkatle gözlemek zorunda olduğumuz öncelikli fay hatlarıdır. Yıl sonuna kadar faaliyete geçecek olan 10 deprem istasyonu sayesinde, küçük depremciklerin, kesin koordinatları ve derinlikleri tespit edilecek. Bu verilerden deprembilimcilerin ihtiyacı olan haritalama da yapılacak" dedi.

Başvuran başvurana...
İzmir'in yeraltındaki hassas kulakları olan istasyonların her birinin toplam maliyeti 40 bin YTL. Uluğ, "Projemize ilk desteği 2004'te Balçova Belediyesi verdi ama o tarihten sonra da başvuran olmadı. Ekimdeki sarsıntılar ardından projenin önemi anlaşıldı. Önce Konak Belediyesi için istasyon kurduk. Karşıyaka Belediyesi'nin deprem istasyonu da devreye girecek. Büyükşehir Belediyesi de iki istasyon kurma sözü verdi. Bu arada Urla, Seferihisar, Foça, Karaburun ve Narlıdere belediyelerinden müracatlar da alındı. Yıl sonuna kadar 10 deprem istasyonu yeraltını dinlemeye başlayacak. Bu rakam da bölge için yeterli bir rakamdır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-yeraltini-dinleyecek_43010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!