Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir Yılsonunda Elektrikli Trene Kavuşuyor

İzmir’de demiryollarının modernizasyonunun gerçekleştirilmesi amacıyla, Alsancak-Cumaovası/Aliağa-Basmane arasındaki 80 kilometrelik ulaşım ağında dev

Ticaret Gazetesizmir’de demiryollarının modernizasyonunun gerçekleştirilmesi amacıyla, Alsancak-Cumaovası/Aliağa-Basmane arasındaki 80 kilometrelik ulaşım ağında devam eden elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekominikasyon çalışmalarının yıl sonunda bitirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Yetkililer, 57 kilometrelik Basmane-Aliağa ve 22 kilometrelik Alsancak-Cumaovası arasındaki toplam 80 kilometrelik çift hatlı demiryolu ulaşım ağında, gerçekleştirilecek olan elektrifikasyon ve sinyalizasyon projeleriyle, İzmir’e yakışır bir ulaşım hizmetinin verilmesinin amaçlandığını açıkladılar.

Demiryollarının, İzmir gibi Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü ve önemli bir liman kentinde, geri plana atılmasının düşünülemeyeceğini kaydeden yetkililer, projenin hayata geçmesiyle şehiriçi ulaşım sistemindeki sıkıntıların önemli bir oranda çözüleceğini ifade ettiler. Çift hatlı ulaşım ağındaki modernleştirme çalışmalarının yüzde 90’lık bölümünün tamamlandığını belirten yetkililer, sinyalizasyon projesi kapsamında daha güvenli bir demiryolu trafiğinin gerçekleştirilmesinin amaçlandığını söylediler.

Yetkililer, Alsancak-Cumaovası ve Basmane-Aliağa demiryolunda gerçekleştirilecek olan sinyalizasyon projesiyle, 120 kilometrelik maksimum bir hıza ulaşma imkanının yanında otomatik tren durdurma, merkezi trafik kontrol sisteminin gerçekleştirilmesi ve 44 adet hemzemin geçidin otomatik korumalı hale getirilmesinin sağlanacağını bildirdiler.

Sözkonusu ulaşım hattında, elektrifikasyon sabit tesislerinin hizmete girmesiyle de, daha önce çevre kirliliği, yakıtın taşınması ve depolanması, büyük hacim, yardımcı ekipmanların fazlalığı, lokomotif sayısının fazlalığı ve bakım zorluğu gibi dezavantajlara sahip dizel taşımacılığın terk edileceği belirtildi. Projenin hayata geçirilmesiyle yaklaşık 4 dakikada bir tren trafiğinde sağlanacak sinyalizasyon sistemiyle, hat kapasitesinde de büyük bir artış sağlanacağı kaydedildi. Yıl sonunda bitirilmesi hedeflenen projenin, yaklaşık 75 milyon dolara malolması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-yilsonunda-elektrikli-trene-kavusuyor_2026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!