Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'de Arkeolojiye Yatırımlar Devam Ediyor

8 bin 500 yıllık tarihiyle önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan İzmir'de farklı yerlerde arkeolojik kazılar devam ediyor. İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeyle gecekondu alanları arasında sıkışmış en önemli kültür miraslarından Kadifekale ve antik Roma tiyatrosuyla çevresinin korunması,

Zaman Gazetesi
İzmir'de Arkeolojiye Yatırımlar Devam Ediyor

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2008\haberler\59459.jpg" hspace=5 vspace=5>

8 bin 500 yıllık tarihiyle önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan İzmir'de farklı yerlerde arkeolojik kazılar devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi de başta arkeolojik alanlardaki kamulaştırmalar olmak üzere işçilik ve malzeme yardımı gibi birçok şekilde çalışmalara destek veriyor. Agora, Smryna (Bayraklı), Yeşilova ve Foça'daki arkeolojik kazıları destekleyen belediye, özellikle Agora bölgesindeki üç etap kamulaştırmalar için 2006 yılından bugüne kadar yaklaşık 15.4 milyon YTL ödedi. Agora'nın gün yüzüne çıkarılması için 16.6 milyon metrekarelik alanda kamulaştırma öngören belediye, parsel ve zemin üstünde bulunan 13.6 milyon metrekare alanı tamamen kamulaştırarak buradaki binaların tapusunu aldı. Kamulaştırmaların ardından İzmir belediye ekipleri tarafından yıkılan ve hafriyatları taşınan kazı alanlarının etrafı tel örgü ya da duvarla çevrilerek emniyetli hale getiriliyor ve kazı ekibine devrediliyor. Sonrada da kazı ekibinin ihtiyacına göre işçilik, malzeme, yemek ve hafriyat taşıma konularında yardım ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı ve İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeyle gecekondu alanları arasında sıkışmış en önemli kültür miraslarından Kadifekale ve antik Roma tiyatrosuyla çevresinin korunması, geliştirilmesi ve yaşatılması sağlanacak. Bu proje kapsamında hazırlanan imar planı Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 22 Kasım 2007 tarihli toplantısında onanarak İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderildi. Kurul tarafından da onaylanan projede, Büyükşehir Meclisi'nin onayının ardından kamulaştırmalar başlayacak.

Sadece Agora'daki çalışmalarda kamulaştırılan 70 binadan 12 bin metreküp yıkıntı çıkarıldığını ve taşındığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, arkeolojik kazılarda çıkarılan 5 bin metreküp malzemenin de alandan uzaklaştırıldığını ve Agora'nın etrafına güvenlik için 600 metre tel örgü çekildiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu işçilik, malzeme ve duvar çalışmaları için Agora, Smyrna ve Foça alanına yaklaşık 2 milyon YTL harcandığını, Emir Sultan Türbesi'nin zemin kazısı için de personel, yemek ve araç sağladıklarını ifade etti. Kocaoğlu, Yeşilova höyüğündeki personelin taşınması ve kazı analizi gibi ihtiyaçların da kendileri tarafından karşılandığını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-arkeolojiye-yatirimlar-devam-ediyor_59459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!