Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’de Arsenik Vurgunu

İzmir’de, bazı parakendeciler arsenik sorunu nedeniyle halkın damacanalara hücum etmesinden suyu zamlı satarak yararlanıyor.

Radikal Gazetesi
İzmir’de Arsenik Vurgunu

zmir Su Satıcıları ve Dağıtıcıları Derneği Başkanı Tevfik Fikret Özkök, ambalajlı su satışı yapan bazı perakendecilerin arsenikli su tartışmalarını fırsat olarak değerlendirdiğini, fabrikalardan aldığı suyu vatandaşa zamlı satmaya başladıklarını iddia etti.

Özkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sudaki arsenik oranının yüksek olduğu Karşıyaka ve Bornova’da ambalajlı su fiyatını yükseltenlerin daha fazla sayıda olduğunu belirtti. Arsenikli su tartışmalarından önce 19 litrelik damacanadaki suyun 2,5 YTL ile 5 YTL arasında satıldığına dikkati çeken Özkök, bugün fiyatların 6,5-7 YTL’ye kadar yükseldiğine işaret etti. Su fiyatındaki artışın fabrikalardan kaynaklanmadığını vurgulayan Özkök, "bazı perakendeciler arsenikli suyu fırsat olarak kullanıp vurgun yapıyor. Fabrikalardan zamsız aldığı suyu vatandaşa zamlı satıyor" dedi.

Özkök, fiyatların zamlanmasına ilişkin son aylarda 60’a yakın şikayet aldıklarını kaydederek, her şirketin perakendecileri arasında fiyat yükseltenlerin bulunduğunu, şikayet edenlerin daha çok vatandaş ve zam uygulamayan su satıcıları olduğu belirtti. Su dağıtımı konusunda ulaşım mesafesinin de fiyat yükseltebildiğini ifade eden Özkök, normal koşullarda ve kısa mesafede bir damacana suyun 2,5 YTL ile 5 YTL arasında satılması gerektiğini belirtti. Su fiyatını yükseltenler üzerinde derneğin yaptırım gücü bulunmadığını kaydeden Tevfik Fikret Özkök, konuyla ilgili resmi kurumların inceleme başlatması gerektiğini savundu.

Sağlık İl Müdürlüğüne daha önce kaçak su satışıyla ilgili şikayetlerinin de bulunduğunu kaydeden Özkök, şunları söyledi: "Kaçak su konusunu gündeme daha önce getirmiştik. Su satış belgesi olmadan satış yapanlar da var. Bu konuda resmi araştırma yapılmıyor. Kimse bu konuların da üzerine gitmiyor. Biz dernek değil de oda olsak belki yaptırım gücümüz daha fazla olurdu, ama şu durumda kimseye müdahale şansımız yok." Özkök, daha önce de, "kentteki arsenikli su sorunu nedeniyle merdiven altı su satıcılarının çoğaldığını, bilinmeyen kaynaklardan su dolduran bazı kişilerin halka su satışı yaptığını" söylemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-arsenik-vurgunu_63496.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!