Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'de Atık Tehdidi

Prof. Dr. Aysen Müezzinoğlu, yaklaşık bir yıldır İzmit'teki İZAYDAŞ'ın İzmir'in tehlikeli atıklarını kabul etmediğine dikkati çekerek, İzmir'deki tehlikeli atıklar için en kısa zamanda yeni bir yer tespit edilmesi ve tesis kurulması gerektiğini bildirdi.

Cumhuriyet Gazetesi
İzmir'de Atık Tehdidi

okuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) Müdürü Prof. Dr. Aysen Müezzinoğlu, yaklaşık bir yıldır İzmit'teki İZAYDAŞ'ın İzmir'in tehlikeli atıklarını kabul etmediğine dikkati çekerek, İzmir'deki tehlikeli atıklar için en kısa zamanda yeni bir yer tespit edilmesi ve tesis kurulması gerektiğini bildirdi.

Fabrikaların tehlikeli atıklarının nerelere atıldığının bilinmediğini, İzmir'in çevresinin tehlikeli atıklarla dolmaya başladığını söyleyen Prof. Dr. Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

''İzmit'teki İZAYDAŞ, 10 yıl önceden kontratı olan fabrikaların dışındaki fabrikalardan yaklaşık bir yıldır, tehlikeli atık kabul etmiyor. Son derece vahim bir durumla karşı karşıyayız. İzmir'in çevresi tehlikeli atıklarla dolmaya başladı. İzmir Nazım İmar Planı'nda tehlikeli atık depolama ve işleme yeri belirlendi mi, belirlenmedi mi, bu da belli değil. Çok acil bir şekilde, tehlikeli atıkların depolanacağı alternatif yerler tespit etmeliyiz.''

Risk büyük
İzmir'in son bir yıldır tehlikeli atıklar yönünden risk altında olduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu, il genelinde çıkarılmış tehlikeli ve zararlı atık envanteri bulunmadığını ifade ederek, oluşturulacak ekibin bu envanteri de en kısa sürede çıkarması gerektiğini söyledi. Müezzinoğlu, Harmandalı çöp depolama alanının tehlikeli atıklara hitap etmediğini belirterek, İzmir'in havasının, suyunun ve toprağının risk altında olduğunu, dolayısıyla da gıdaların da risk taşıdığını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-atik-tehdidi_49529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!