Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'de Konut Satışı Azaldı

Türkiye genelinde konut satışı en çok düşen kent İzmir oldu. Emlak Komisyoncuları OdasıBaşkanı Mesut Güleroğlu, satışların, satacak konutun azlığından düştüğüne dikkat çekti.

Milliyet Ege
İzmir'de Konut Satışı Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010 yılının üçüncü döneminde gerçekleştirilen konut satış sayılarını açıkladı. Verilere göre İzmir, 35.9’luk oranla en çok düşüş gösteren iller arasında yer aldı. 2009’un Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında 7 bin 134 konut satışı yapılan İzmir’de 2010’un aynı döneminde ise ancak 4 bin 567 konut satıldı. Türkiye genelinde de düşüş oranının yüzde 25 olarak tespit edildiği TÜİK rakamlarına göre 4 dönemlik ortalamalara göre değişimlerde de İzmir yüzde 29’luk azalmayla negatif tabloda yer aldı. İzmir çevresindeki diğer illerdeki konut satışlarında da düşüş yaşandı. Balıkesir-Çanakkale bölgelerinde 2009’un üçüncü çeyreği bin 211 konut satılmışken bu rakam 2010’un aynı döneminde bin 58’e düştü. Aydın-Denizli-Muğla’da da konut satışları 2 bin 348’den bin 785’e düştü. Manisa-Afyon-Kütahya-Uşak’ta da 2 bin 284 olan üçüncü çeyrek konut satışı bin 843’e geriledi.

Konut üretimi az

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, satışların az olmasının kentte konut üretiminin kısıtlı olmasıyla yakından bağlantılı olduğuna işaret etti. El değiştirme yerine yeni konutlara yönelim olduğunu kaydeden Güleroğlu, “Konut yapımı az olunca komisyoncular sıkıntılar yaşıyor, bazıları bu işi bırakmak zorunda kalıyor. İnsanların alışkanlıkları değişti. Artık apartmanların yerine site içinde sosyal alanları olan konutlar tercih ediliyor. Ama bu talebe yetecek üretim yapılabildiği söylenemez” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-konut-satisi-azaldi_84102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!