Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’de Metro İle Banliyö Hattını Birleştiren Proje İçin İmzalar Atıldı

İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve TCDD Genel Müdürü Talat Aydın tarafından imzalandı.

Zaman
İzmir’de Metro İle Banliyö Hattını Birleştiren Proje İçin İmzalar Atıldı

zmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve TCDD Genel Müdürü Talat Aydın tarafından imzalandı.

TCDD’nin Aliağa – Menderes arasındaki 79 kilometrelik banliyö tren hattı metro standartlarına yükseltilerek, günde 550 bin, yılda 165 milyon yolcu taşıyacak modern bir sisteme dönüştürülecek. Toplam 30 istasyonun bulunacağı 79 kilometrelik hatta seyahat süresi 86 dakikaya inecek. 1860’lı yıllarda Türkiye’de ilk demiryolunun inşa edildiği İzmir’de yine bir ilkin gerçekleştireceği proje sayesinde metro ile banliyö hattının birleştirileceğini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projeye geçmişte görev yapan belediye başkanlarının da emek verdiğini, ancak en çok emeğin ise merhum Başkan Ahmet Piriştina’ya ait olduğunu söyledi.

İzmir’in Nif, Yamanlar ve Spil Dağları ile çevrili bir çanakta yapılaştığına dikkat çeken Kocaoğlu, “Bu çanağın dışına çıkmadan İzmir’in gelişmesi mümkün değildi. Kentin gelişimi, Torbalı ve Aliağa aksı yönünde, hayata geçireceğimiz bu proje ile açılacak. İki uçtaki sanayi bölgeleri ile konut bölgeleri de birbirine bağlanmış olacak. ” dedi.

Aliağa–Menderes demiryolunun metro standartlarına çıkarılarak İzmir’e kazandırılmasının çok önemli olduğunu aktaran Kocaoğlu, desteklerinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP milletvekileri, AKP Milletvekili Nükhet Hotar ve TCDD Genel Müdürü Talat Aydın’a teşekkür etti.

79 kilometrelik banliyö tren hattında, İzmir Büyükşehir Belediyesi inşaat faaliyetleri için 200 milyon dolar, vagonlar için 140 milyon dolar olmak üzere toplam 340 milyon dolar yatırım yapacak. 24 ayda tamamlanacak hatta yılda 165 milyon yolcu taşınacak. Büyükşehir Belediyesi, paralel olarak aynı tarihlerde Üçyol–Üçkuyular (5.5 km.) metrosunun da devreye girmesini planlıyor. Böylece halen sadece 11.5 kilometrelik Üçyol–Bornova hattına sahip olan İzmir, 2 yıl sonra 96 kilometrelik metro hattına kavuşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD arasında imzalanan “İzmir Banliyö Sistemi Geliştirme Projesi İşbirliği Protokolü”ne göre; taraflar arasında ortaklık payları eşit anonim bir şirket kurulacak. Şirket, Aliağa– Menderes arasındaki hatta 49 yıl süre ile banliyö işletmeciliği yapacak. 8 kişiden oluşacak şirket yönetim kurulunda taraflar eşit sayıda temsil edilecek. Yönetim Kurulu Başkanı, Büyükşehir Belediyesi ve TCDD temsilcileri arasından her yıl dönüşümlü olarak seçilecek. Mesafeye göre değişkenlik gösteren bilet ücretlendirme sistemi oluşturulacak. Büyükşehir Belediyesi, protokol yürürlük tarihinden itibaren 15 gün içinde ihaleye çıkacak. Yer tesliminden itibaren 24 ay içinde teslimat yapılacak.

Türkiye’deki en yaygın kent içi demiryolu ağı olan Aliağa–Menderes hattı projesi, iki bölümden oluşuyor: Kuzey Hattı (Aliağa–Alsancak); 57 kilometre uzunluğunda ve 20 istasyondan oluşuyor. Bu hat devreye girdiğinde, 60 dakikada kat edilecek. Güney Hattı (Alsancak–Cumaovası): 22 kilometre uzunluğunda, 10 istasyondan oluşuyor. Devreye girdiğinde 26 dakikada kat edilecek. Aliağa–Menderes arasında çalışacak metro ile konut ve sanayi bölgeleri birbirine bağlanacak. Günde 550 bin, yılda 165 milyon yolcu taşınacak. Aliağa–Menderes ve Üçyol–Üçkuyular metro hatlarının devreye girmesiyle yaklaşık 500 belediye otobüsü devre dışı kalacak. İnşa edilecek karayolu alt, üst ve yaya geçitleri ile trafik rahatlayacak, kazalar azalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-metro-ile-banliyo-hattini-birlestiren-proje-icin-imzalar-atildi_24801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!