Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'de Tarih El Değiştiriyor

Tarihi yapılar el değiştirerek yabancı grupların elinde değerleniyor. Kentin en eski yapılarını satın alan grupların, tarihi binaların günümüze kavuşturulması için çıkartılan "taşınmaz kültür varlıklarının onarımına yardım sağlanmasına dair yönetmelik" ten yararlandığı belirtiliyor.

Cumhuriyet Gazetesiarihi yapılar el değiştirerek yabancı grupların elinde değerleniyor. Kentin en eski yapılarını satın alan grupların, tarihi binaların günümüze kavuşturulması için çıkartılan "taşınmaz kültür varlıklarının onarımına yardım sağlanmasına dair yönetmelik"ten yararlandığı belirtiliyor.

2005 yılında çıkartılan yönetmelikle birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı, taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının korunması amacıyla ayni, nakdi ve teknik yardım esaslarını belirledi. Çoğu tarihi yapı sahibi, yönetmelik hakkında bilgi sahibi olmazken bu açığı değerlendiren aracıların, eserlerin el değiştirmesine neden olduğu belirtiliyor.

Yönetmelik kapsamında yapıların röleve, restitüsyon, restorasyon projelerinin hazırlanması amacıyla 50 bin, projenin uygulanması için de 200 bin YTL'yi geçmeyen ödemelerin yapılacağı belirtiliyor.

Fonda 200 milyon YTL birikti
Edinilen bilgiye göre, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce değerlendirilen başvurular kapsamında, 2005'te 384 projeden 248'i kabul edildi. 3 proje uygulamasından 2'si yaşama geçirildi. Geçen yıl proje için bine yakın başvurudan 222'si, 40 proje uygulamasından da 39'u yardım aldı.

Bu yıl ise toplam proje başvuru sayısı, eskilerle birlikte 2 bin 185'e yükseldi. Şimdiye dek bu başvurulardan 247'sinin yardım aldığı öğrenildi. 362 proje uygulamasından da 109'u kabul gördü.

İzmir'de tarihi dokunun yoğun olduğu ilçelerden Konak'ın Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ , belediye kanalıyla yurttaşları bu konuda bilgilendirdiklerini belirterek yapı sahiplerinin yönetmeliği bilmediklerini söyledi. Yönetmeliğin koşullarının yerine getirilmesinin güç olduğunu belirten Tunçağ, başvuru dosyasını tamamlayamayanın yardımlardan yararlanamadığını kaydetti.

Yönetmelik kapsamında oluşturulan fonda 200 milyon YTL gibi bir ödeneğin biriktiğini anlatan Tunçağ, "Yurttaşlarımız, yönetmelik hakkında çok fazla bilgiye sahip değil. Bu fonlardan yararlanmak için yapı sahiplerinin bilinçlenmesi gerekir. Bilgi sahibi olmayan yurttaşlar yapılarını satabiliyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-tarih-el-degistiriyor_55702.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!