Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'de Yargı Su Zammına Dur Dedi

İzmir 1. İdare Mahkemesi, kentte 1 Haziran'dan beri geçerli olan su zammının yürürlüğünü durdurdu. Birlikte Başaracağız Platformu'nun Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Avukat Arif Ali Cangı'nın ve 27 arkadaşının açtığı davada, mahkeme, zam kararının seçilmişlerden oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi yerine atanmışların oluşturduğu İZSU Yönetim

bianet.org
İzmir'de Yargı Su Zammına Dur Dedi

İzmir 1. İdare Mahkemesi, kentte 1 Haziran'dan beri geçerli olan su zammının yürürlüğünü durdurdu. Birlikte Başaracağız Platformu'nun Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Avukat Arif Ali Cangı'nın ve 27 arkadaşının açtığı davada, mahkeme, zam kararının seçilmişlerden oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi yerine atanmışların oluşturduğu İZSU Yönetim Kurulu tarafından alınmasını hukuka aykırı buldu; kurulun böyle bir yetkiye sahip olmadığını saptadı.

"Eski tarifeye dönülmeli, fark abonelere iade edilmeli"

Cangı, mahkemenin 7 Ekimde aldığı bu karar üzerine, en geç 30 gün içinde eski fiyat tarifesine dönülmesi ve 1 Haziran'dan bu yana alınan zamlı ödemelerin abonelere iade edilmesi gerektiğini söylüyor.

İZSU, zam kararıyla, İzmir'de suyun metreküpünü, ortalama yüzde 20 oranında pahalı hale getirmişti. Metreküp başına, 0-13 metreküp arası su kullananlar 1,37 yerine 1,65; 14-20 metreküp su kullananlar 3,55 yerine 4,27; 21-100 metreküp su kullananlar 5,75 yerine 6,89; 101 metreküp veya daha fazla su kullananlar 7,05 yerine 8,47 TL ödüyorlardı.

İZSU: Yeniden oylanacak

Yeni Asır'ın haberine göre, İZSU yetkilileri zam kararının Genel Kurul'da, yani Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yeniden oylanacağını, farkın geri ödenmesi olasılığını hukukçuların incelediğini söylüyor.

"İzmirliler uyanık olun"

Cangı, CHP'li belediye yönetiminin şimdi zam kararını Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçirmeye çalışacağını öngörüyor ve bütün İzmirlileri "uyanık olup bu karara karşı çıkmaya" çağırıyor:

"Karar,'İşimiz İzmir, gücümüz İzmir' sloganıyla İzmirlilerin oyunu alan CHP'li yerel yönetimin gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır; onlara göre kamu hizmeti ticari bir iş, belediyeler de ticari işletme mantığı ile yönetilir. Alınan yürütmeyi durdurma kararı, belediyelerin kamu hizmeti üreten bir kamu kurumu olduğunu bir kez daha göstermiştir."

"Ücretsiz su mücadelemiz sürecek"

İzmir Birlikte Başaracağız Platformu, 29 Mart yerel seçimlerinde, kentin yoksullarına suyu ücretsiz sağlamayı amaçladıklarını duyurmuştu. Platform, "Halk belediyeciliği anlayışıyla, verdiğimiz sözün gereğini yerine getirmek için başlattığımız hukuksal mücadeleyi, toplumsal ve siyasi mücadeleye dönüştüreceğiz" diyor.

Birlikte Başaracağız Platformu: Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Demokratik Toplum Partisi (DTP), Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Emek Partisi (EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Devrimci İşçi Partisi Girişimi (DİP), Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP), Mezopotamya Sosyalist Partisi-Girişimi (MESOP), Özgürlükçü Sol Hareket (ÖSH) , Sosyalist Demokrasi Kolektifi (SDK), Yeşiller Partisi İzmir Grubu, Sosyalist Emek Hareketi (SEH), KÖZ, Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP), Türkiye Gerçeği Gazetesi, Ürün Dergisi temsilcileri ile İzmir'de bulunan sendika, meslek odası yöneticisi, demokratik kitle örgütü temsilcisi, kadın, gençlik, çevre hareketi aktivistleri, yazar, sanatçı, öğretim üyesi ve bireysel katılımcılardan oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-yargi-su-zammina-dur-dedi_74087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!