Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"İzmir'e Haksızlık Yapmadık"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun tarafından kentliye şikayet edilen KİK'in Başkanı Hasan Gül, alınan kararların hukuki olduğunu söyledi.

Yeni Asır Gazetesi
"İzmir'e Haksızlık Yapmadık"

İzmir'de yapımı yılan hikayesine dönen metro inşaatı ile ilgili aldığı "ihale iptal kararlarıyla" tartışmaya neden olan ve Büyükşehir Belediyesi'nin eleştirilerine muhatap kalan Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) Başkanı Hasan Gül, Yeni Asır'a önemli açıklamalar yaptı. KİK'in verdiği kararların yargı denetimine açık olduğunu hatırlatan Gül, "İlk defa siyasi karar vermekle suçlandık. Bu duruma çok üzüldüm" dedi.

Doğru Bulmadım

KİK'in tüm kararlarında siyasi değil hukuki unsurların etkili olduğunu anlatan Gül, Üçyol-Üçkuyular metro ihalesinin iptal edildiği toplantıya yurt dışında olduğu için katılamadığını, ancak alınan kararı kendisinin de doğru bulmadığını açıkladı. KİK'in ihalesini iptal ettiği Bornova- Evka3 metro hattı ile ilgili olarak alınan karara da katılmadığını ve 4 sayfalık karşı oy yazısı yazdığını belirten Gül, "İlk iptal kararında oy kullansaydım ben de İzmir lehine hareket edecektim. Ancak KİK kararları oy çokluğuyla alınıyor. Benim bu kararlara karşı çıkmam, doğru olmadıkları anlamına gelmez. Anayasa Mahkemesi bile 6'ya karşı 5 oyla karar veriyor. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararların hukuka uygun olmadığını söylemek mümkün mü? Bizim kararlarımızı isteyen yargıya taşıyabilir. Bu yolu izleyenlere saygı duyarız. İzmir metrosunda hukuki süreç takip edildi. Buna farklı anlamlar yüklenmesinden son derece rahatsızız. Şu aşamada yargının kararı İzmir lehine oldu. Ama son sözü Danıştay söyleyecek. Oradan çıkacak karar bizim için de İzmir Büyükşehir Belediyesi için de belirleyici olacak" diye konuştu.

KİK kararlarının birçok kurum ve kuruluş tarafından yargıya taşındığını söyleyen Gül, "Aldığımız kararların yüzde 10'u yargıya taşınıyor. Bugüne kadar Danıştay tarafından iptal edilen KİK kararlarının sayısı ise sadece 66. Bu durum bizim hukuka uygun hareket ettiğimizin en açık göstergesi. Başkan olarak alınan iki iptal kararına da katılmıyorum. Ama ben katılmasam da ortada oy çokluğuyla alınmış hukuki bir karar var. Buna herkesin saygı duyması lazım. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kararların hangi gerekçelerle alındığına bakmadan hemen bizi suçlamayı tercih ediyor. Kimse KİK kararlarını itirazsız kabul etmek zorunda değil. Ancak en azından kararların gerekçelerini okuyabilirler. Hepimizin açıklama yaparken dikkatli olmasında fayda var. Kimsenin kişileri ve kurumları yıpratmaya hakkı yok" dedi.

Telefon görüşmesi

İptal kararlarının ardından "İzmir halkı için adalet istiyorum" diyen ve KİK'i şikayet eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocoaoğlu ile iyi ilişkileri olduğunu ve sık sık telofonla görüştüklerini anlatan KİK Başkanı Hasan Gül, "KİK daha önce İzmir lehine sayısız kararlar verdi" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-haksizlik-yapmadik_77532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!