Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’e Nisan Bereketi

Nisan ayı İzmir için bereketli geçecek. Bu ay sonuna kadar ulaşım, turizm ve kültür-sanat alanlarında İzmir için 3 önemli gelişme yaşanacak. Bunlardan birincisi ve en önemlisi, yıllardır hayali kurulan İzmir-İstanbul Otoyolu projesiyle ilgili olacak. Otoyolun inşaatı için yatırımcı kuruluşlardan yarın teklifler alınacak ve bu teklifler 18 Nisan

Yeni Asır Gazetesi
İzmir’e Nisan Bereketi

Nisan ayı İzmir için bereketli geçecek. Bu ay sonuna kadar ulaşım, turizm ve kültür-sanat alanlarında İzmir için 3 önemli gelişme yaşanacak. Bunlardan birincisi ve en önemlisi, yıllardır hayali kurulan İzmir-İstanbul Otoyolu projesiyle ilgili olacak. Otoyolun inşaatı için yatırımcı kuruluşlardan yarın teklifler alınacak ve bu teklifler 18 Nisan tarihinde değerlendirilerek kazanan firma belirlenecek.

İkinci önemli gelişme ise, İzmir'e turizmde ivme kazandıran kruvaziyer turizminde yeni sezonun 21 Nisan'da başlaması olacak. Yaz sezonu boyunca İzmir'e 400 bin turist getirmesi hedeflenen dev gemiler, yeni sezonun ilk seferine 21 Nisan'da başlayacak.

Öte yandan, İzmir bu yıl gerçekleşcek olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı farklı bir coşkuyla kutlayacak. İzmir, TRT'nin yıllardır düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği'ne bu yıl ilk kez ev sahipliği yapacak. Dünyanın 60 ülkesinden yaklaşık 1300 küçük öğrenci İzmir'e gelerek kültürlerini tanıtacak.

1) ihale sevinci İzmir-İstanbul

6 milyar dolara mal olacak çalışmaların ilk etabı için yarın 6 firma teklif verecek. Kazanan şirket 18 Nisan’da açıklanacak

İzmir ile İstanbul'u otoyolla birbirine bağlayacak dev projenin ihalesinin ilk etabı yarın gerçekleştiriliyor. İzmirlilerin yıllardar merakla beklediği yap-işlet-devret modeliyle 5-6 milyar dolara yapılacak İzmir-İstanbul Otoyolu'nun teklifleri, Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yarın Ankara'da kapalı zarflarda teslim alınacak.

410 kilometre

Otoyol için şu ana kadar yerli ve yabancı 6 firmanın 100 bin TL'lik ihale dosyasından satın aldığı, bu 6 firmanın yarın teklif vermesi bekleniyor. Teklif zarflarının 18 Nisan'da açılarak değerlendirileceğini belirten Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, ihalenin aynı gün sonuçlanmasını beklediklerini söyledi. Altun, yıllardır kurulan bir hayalin başlangıcı aşamasına gelinmesinin mutluluk verici olduğunu ifade etti. 410 kilometrelik İzmir-İstanbul Otoyolu, yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek. Yol tamamlandıktan sonra İzmir-İstanbul arası 4 saate inecek.

Asma köprü

İzmir-İstanbul Otoyolu, Bornova ile Gebze arasına inşa edilecek. Proje kapsamında Gebze ile Yalova arasına İzmit Körfezi'ni geçecek 1645 metrelik Türkiye'nin en uzun asma köprüsü yapılacak. Otoyol Yalova'dan sonra Bursa ve Balıkesir'i geçecek. Ardından Manisa'nın Soma, Kırkağaç ve Akhisar ilçelerinden geçecek olan otoyol, Saruhanlı üzerinden Turgutlu'ya bağlanacak. Otoyol daha sonra Kemalpaşa üzerinden Bornova'ya ulaşarak son bulacak.

Tamamı 6 yılda bitirilecek

İzmir-İstanbul Otoyolu'nun inşaatının başlanmasının ardından 5 yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor. Yol bitirildikçe etaplar halinde hizmete açılacak. Yaklaşık 5-6 milyar dolara mal olacak yolun ilk 3 yıl içinde Gebze'den Bursa'ya kadar bitirilmesi planlanıyor. Kalan 3 yıllık sürede ise, Bursa-İzmir arasının tamamlanması amaçlanıyor. Şu anda otoyolla İtalyan, Japon ve yerli grupların ilgilendiğini, ancak firma ismi veremeyeceklerini belirten Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, "Otoyol yapıldıktan sonra İzmir-İstanbul arasındaki karayolu ulaşımı çok daha güvenli olacak. İki il arasındaki ulaşım süresi kısalacak. İnşaatın, yer tesliminin ardından kısa sürede başlamasını istiyoruz" diye konuştu.

2) Bu sene 400 bin turist bekliyoruz

Sezon sonuna kadar kruvaziyer sefer sayısı 156’yı bulacak

İzmir turizmini bu yıl da yeni sezonunun ilk seferini 21 Nisan'da yapacak kruvaziyer gemileri kurtaracak. Kruvaziyer gemileri, sefere başladığı 2003'ten bugüne kadar 422 seferde İzmir'e 975 bin turist getirirken, bu rakam geçen yıl 321 bin olarak gerçekleşti. Bu yıl ise hedef olarak 400 bin rakamı belirlendi. Yeni sezonun ilk seferini MSC firması Poesia gemisi ile 21 Nisan'da yapacak. Costa firması da Serena isimli gemisiyle sezonun ilk seferini 29 Nisan'da gerçekleştirecek. İki firma sezon boyunca seferlerini düzenli olarak her hafta sürdürecek. Diğer kruvaziyer firmalarının seferleriyle İzmir'e sezon boyunca yapılacak kruvaziyer sefer sayısı 156 olacak.

Kruvaziyerde başta İTO olmak üzere verilen katkılar sonucunda İzmir, Türkiye'nin en büyük üçüncü kruvaziyer limanı haline gelirken, İTO bugüne kadar gelen turistler için 2 milyon 390 bin TL ayak bastı ücreti ödedi. Bugün itibariyle İzmir'e 15 gemi 44 bin turist getirirken, yıl sonuna kadar 8 şirketin 156 olarak planlanan gemi seferi ile turist sayısının 400 bine ulaşması bekleniyor.

3. büyük liman

2003'te sadece 5 gemi ile başlayan kruvaziyer turizmde bugün itibariyle 422 gemiye ulaştıklarını belirten İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, bu sayede İzmir'de 975 bin turist geldiğini söyledi. Kruvaziyer şirketlerinin 2003'ten itibaren "rotalarına" İzmir'i almasının ardından seferlerin her yıl katlanarak arttığına işaret eden Demirtaş, "İzmir doğal, tarihi zenginlikleriyle şehir turizminden inanç turizmine kadar, turizmin her alanında büyük potansiyele sahip. Bu potansiyeli harekete geçirmek amacıyla kruvaziyer turizmine önem verdik. Bunun sonucunda da Türkiye'nin en büyük 3. kruvaziyer limanı haline geldik. Bu yıl da turistlerin ayakbastı ücretlerini karşılayacağız" dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-nisan-bereketi_68033.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!