Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’e Yön Verecek Projeler Başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in geleceğine yön verecek projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Türk Mühendis ve M

Ticaretb>İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in geleceğine yön verecek projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin 50. Kuruluş Yıldönümü ve Mimarlık Mühendislik Haftası nedeniyle, bağlı Oda yöneticilerinin ziyaretinde konuşan Başkan Kocaoğlu, İzmir’in geleceğine yönelik projeleri hayata geçirdiklerini bildirdi. Kentle ilgili projelerde Oda yöneticilerine danıştığını, görüşlerini almaya da devam edeceğini belirten Kocaoğlu, şöyle dedi: “Kentin sorunlarını görüşüp masaya yatırmaya çok büyük ihtiyaç var. İzmir’in ilçelerini tek tek gezip, sorunları, projeleri yerinde inceliyorum. Daha sonra neler yapılabilir, onlar ortaya çıkacak. Bu noktada bir platform oluşturup tartışmakta ve sizin de görüşlerinizi almakta fayda var.”

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri ve Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Musa Çeçen ise kente yönelik, İzmir’de yaşayan insanlara yarar sağlayacağını düşündükleri çeşitli görüşleri, Büyükşehir Belediyesi yöneticileriyle paylaşmak istediklerini sözlerine ekledi. Ziyarette, Çeçen, Kocaoğlu’na bir plaket verirken; Aziz Kocaoğlu da Çeçen’e, İzmir Saat Kulesi’nin rölyefini armağan etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentte ticaretin kalbinin hep Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda attığını belirterek, “Kemeraltı’nı turizm-ticaret ağırlıklı geliştirip, 24 saat yaşayan bir mekan haline getireceğiz” dedi.

Aziz Kocaoğlu, yaptığı açıklamada, çarşının İzmir’in önemli bir tarihi mirası olduğunu, amaçlarının bu tarihi mirasa sahip çıkmak, gelecek kuşaklara taşıyacak düzenlemeleri yaparak, aktif kent hayatına yeniden kazandırmak olduğunu söyledi.

Bu amaçla Kemeraltı, Agora, Kadifekale ve Bayramyeri’ni kapsayan “İzmir Konak Kemeraltı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nizam İmar Planı”nın hazırlandığını, bu planın sit kapsamındaki Kemeraltı ve çevresinin önünü açtığını belirten Aziz Kocaoğlu, şöyle dedi: “Bu planın ardından Agora ve Çevresi Koruma Geliştirme ve Yaşatma Projesi hazırlandı. Agora Kazıları, belediyemizin verdiği destekle sürdürülmektedir. Şimdi Kemeraltı’nın restorasyonu ve binaların dış cephelerinin nasıl olması gerektiği yönünde bir çalışma başlattık. Bu çalışma çerçevesinde artık herkes binasının nasıl bir dış görünüş alacağını biliyor. Buna göre çalışacak ve yapacak. Biz de alt yapı desteği vereceğiz.”

TARİHİ MİSYONA SAHİP

Kemeraltı’nın tarihteki misyonunu yeniden kazandırmak istediklerini belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediyesi olarak en önemli hedefimiz, hanları, havraları, camileri, türbeleri, sebilleri ve mimarı özelliği bulunan diğer yapıları ile tarih zengini bu bölgeye, hak ettiği değeri kazandırmak.

Uygulamaya koyacağımız projeler ile İzmir’in kent kimliği korunurken, Agora-Kemeraltı bütünleşecek. Ortak hayalimiz ve hedefimiz, sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumlar ile işbirliği içinde Tarihi Kemeraltı’nı turizm-ticaret ağırlıklı geliştirip, 24 saat yaşayan bir mekan haline dönüştürmektir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-yon-verecek-projeler-basliyor_19709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!