Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'in 2010-2013 Bölge Planı Açıklandı

İzmir Valisi ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kıraç: “DPT tarafından onaylanan ilk bölge planının İzmir Bölge Planı olması ve diğer kalkınma ajanslarına model oluşturması memnuniyet vericidir. Bundan sonra İZKA desteklerinden yararlanmak isteyenler bu hedeflerle uyumlu teklifler getirmeli” dedi.

yapi.com.tr / AA
İzmir'in 2010-2013 Bölge Planı Açıklandı

İzmir Valisi ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kıraç, 2010-2013 İzmir Bölge Kalkınma Planı'nın (İZBP), DPT tarafından onaylanarak uygulamaya giren ilk proje olduğunu, bunun Türkiye'ye örnek olacağını belirterek, bundan sonra İZKA'dan destek isteyen proje tekliflerinin bu plana göre yapılması gerektiğini ifade etti.

İZKA tarafından hazırlanan ve DPT tarafından onaylanan 2010-2013 İzmir Bölge Planı, düzenlenen toplantıyla açıklandı. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İZBP'nin kentin ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişme stratejisinin, hedef ve önceliklerin ortaya konduğu bir temel politika belgesi olduğunu, kentin potansiyelinin etkin ve verimli kullanımına zemin oluşturacağını dile getirdi.

Bu planla, DPT'nin ülke çapında hazırladığı 5 Yıllık Kalkınma Planı'ndan İzmir'in ayrılmış olduğunu, kente yapılacak kamu yatırımlarında ilgili kurumların artık bölge planını referans alacaklarını dile getiren Kıraç, İZKA'nın da mali programları yoluyla yaptığı destekleri yine bu plana göre kullandıracağını ifade etti.

“DPT tarafından onaylanan ilk planın İzmir Bölge Planı olması ve diğer kalkınma ajanslarına model oluşturması memnuniyet vericidir” diyen Kıraç, planın ortak aklın uygulanması noktasında somut sonuçlar vereceğine inandığını dile getirdi.

İZKA'nın iki mali destek programıyla 61 milyon liralık kaynağı 4 sektöre kullandırdığını, bundan sonra alınacak tekliflerin ise İZBP'ye göre değerlendirileceğini kaydeden Kıraç, şu bilgileri verdi:

“Plan, değişik sektörlerdeki ilgilileri aynı hedefe yöneltme konusunda bir cazibe planıdır. Öncelik verdiğimiz sektörleri ortaya koyuyoruz. Bundan sonra İZKA desteklerinden yararlanmak isteyenler bu hedeflerle uyumlu teklifler getirmeli. Kamu kurumları, mahalli idareler, sivil toplum kuruluşları veya ferdi müteşebbisler, İZKA olan ilişkilerini bu planda gösterilen hedeflerle uyumlu şekilde düzenlemelidir. Bundan sonraki süreçte yapacağımız mali destek programlarında planımızla uygun olmayan tekliflere sıcak bakmayacağız.

Türkiye'de ilk kez bir bölge kalkınma planı hazırlandı. Yukarıdan hazırlanarak uygulanması istenen bir plan değil, yerel çalışmalar sonucu elde edilen verilerin değerlendirildiği bir plandır. Bu plan bir İzmir planıdır. Bu plan yerel düzeyde olmasına rağmen ulusal bazda da onaylandığı için DPT planlarının baz alındığı noktalarda öncelikle dikkate alınması gereken doküman olacaktır.

Planın uygulanma safhası çok önemli. Bunun başarıyla uygulanabilmesi için planın muhatapları tarafından iyi okunması, algılanması, yeni stratejik hedeflerinin bununla uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Planda eleştirecekleri noktalar varsa bizimle paylaşsınlar. Zaman içinde tadilat yapabiliriz.''

Kıraç, planın ortak hareket etme kabiliyetini artırmak üzere hazırlandığını, belirlenen öncelik alanlarının dışında da yatırımların sürebileceğini belirterek, ''Herkes buna uyacak, uymayana müeyyide var' diye bir şey yok” dedi.

Vali Kıraç, “İzmir'in EXPO 2020'ye aday olması halinde ana temanın bu plana göre mi belirleneceği” yönündeki soru üzerine, İzmir'in yenilenebilir enerji ve sağlık konusunda rekabet üstünlüğünün bulunduğunu söyledi. Kıraç, Uluslararası Fuarlar Bürosu'nun henüz bir duyuru yapmadığını, kentte aday olma konusunda bir mutabakatın oluştuğunu, duyurunun yapılmasıyla EXPO 2020 adayı olabilmek için çalışmaların başlayacağını söyledi.

İzmir'in en önemli sorunu olan dünyada tanınmaması konusunda da harekete geçtiklerini kaydeden Kıraç, başta Efes Antik Kenti olmak üzere diğer tarihi zenginliklerin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmesi için çalışma yaptıklarını kaydetti.
    
5 anahtar sektör
    
Planla ilgili teknik sunum yapan İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, İzmir'den hemen tüm kesimlerin katılımıyla 2 yıllık süreçte hazırlanan planın 150 sayfa olduğunu, geniş bir kitlenin sahip çıkabilmesi için sade bir dille yazıldığını ifade etti.

Can, ‘Koruyarak Gelişen, Üreterek Büyüyen, Yenilikçi İzmir’ vizyonuyla belirlenen planda ‘İleri Teknolojiye Dayalı Sanayiler’, ‘Yenilenebilir Enerji’, ‘Lojistik’, ‘Turizm’ ve ‘Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayi’ sektörlerinin anahtar sektör olarak belirlendiğini bildirdi.

Planın ‘'İşletmelerde Rekabet Edebilirlik’ başlığında 7 stratejik öncelik ve 34 hedef, ‘İstihdam ve Sosyal Bütünleşme’ başlığında 3 stratejik öncelik ve 10 hedef, ‘Sürdürülebilir Çevre’ konusunda 5 stratejik öncelik ve 12 hedef, ‘Güçlendirilmiş Altyapı ve Üstyapı’ başlığındaysa 4 stratejik öncelik ve 12 hedef konduğunu söyleyen Can, 2013 yılında planın süresi bittiğinde bu hedeflere ne oranda varılabildiğinin değerlendirileceğini kaydetti.

 

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-2010-2013-bolge-plani-aciklandi_83005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!