Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'in 5 Önceliği

İzmir’i geleceğe taşıyacak, yatırımcının yüzünü güldürecek, istihdam yaratacak beş öncelikli sektör belirlendi.

Hürriyet Gazetesi
İzmir'in 5 Önceliği

İzmir’i geleceğe taşıyacak, yatırımcının yüzünü güldürecek, istihdam yaratacak beş öncelikli sektör belirlendi.

İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, İzmir’i geleceğe taşıyacak tarım ve tarıma dayalı sanayi, ileri teknolojiler ve bilişim, yenilenebilir enerji, turizm ve lojistik sektörlerinin masa başında değil, kentteki 30 ilçede yapılan saha araştırmalarıyla belirlendiğini kaydetti. Çalışmaları Dokuz Eylül Üniversitesi desteği ile gerçekleştirdiklerini anlatan Can, saha araştırmalarının sonuçlarına göre değerlendirme toplantıları yapıldığını, avantajların ve risklerin titizlikle analiz edildiğini dile getirdi.

Enerji için ABD ile görüşme

İzmir’in rüzgar, güneş ışığı, akan su, jeotermal gibi alternatif enerji kaynakları açısından elverişli olduğuna dikkat çeken Can, "ABD yenilenebilir enerji konusunda yatırım düşünüyor. Biz işbirliği yapmak için gereken girişimleri başlattık ve bu anlamda İzmir’e yatırımcı kazandırmak istiyoruz. Bunun yanı sıra yerli yatırımcıyı da bu alanda teşvik etmek istiyoruz" dedi.

Can ayrıca, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi tarafından üç yılda bir düzenlenen 11. Türkiye Enerji Kongresi’ne 21-23 Ekim 2009 tarihlerinde İzmir’in ev sahipliği yapacağını kaydederek, öncelikli sektör anlayışları doğrultusunda bu kongreye de aktif destek sunduklarını açıkladı. Can, kongreye katılan temsilcilere İzmir’in bu konudaki yatırım potansiyelini anlatmak ve yatırımcılara çağrı yapmak istediklerini söyledi.

Tarıma dayalı sanayi

Tarım ve tarıma dayalı sanayi konusunda ise, başta organik tarımda kümelenme olmak üzere birçok sektörde kümelenme çalışmaları için uğraştıklarını kaydeden Can, uzman kişilerce veri toplama sürecinin devam ettiğini dile getirdi. Eylül ayı sonunda İzmir’e gelecek olan Çin heyetine organik tarım konusunda yatırım çağrısı yapacaklarını da açıklayan Can, bu konuda tek tek yabancı firmaların kapısını çalacaklarını ifade etti.

Lojistik köy projesi

Can, İzmir’in lojistik merkezi yapılması için yeterli potansiyelinin bulunduğuna işaret ederek, "Bu alanda İngiltere, Dubai, ABD ve Suudi Arabistan firmaları yatırım için yer arıyor. Onları davet edeceğiz. Gündeme gelen Lojistik Köy Projesi ile de bu alandaki kümelenme örneğini hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Can, bu sektörlerin yanı sıra turizm için de çalışmaların sürdüğünü aktararak, ileri teknoloji ve bilişim sektöründeki yatırımcı taleplerini de yakından izlediklerini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-5-onceligi_72630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!