Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''İzmir'in Adaylık Başvurusu İmza için Başbakanlığa Sunuldu''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için Valiliğin hazırladığı dosyanın Dışişleri Bakanlığı tarafından düzeltilerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a imza için sunulduğunu belirterek, ''19 Mayıs'a kalmadan Uluslararası Sergiler Bürosu'na adaylık başvurusunu yapacağız'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''İzmir'in Adaylık Başvurusu İmza için Başbakanlığa Sunuldu''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için Valiliğin hazırladığı dosyanın Dışişleri Bakanlığı tarafından düzeltilerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a imza için sunulduğunu belirterek, ''19 Mayıs'a kalmadan Uluslararası Sergiler Bürosu'na adaylık başvurusunu yapacağız'' dedi.

EXPO 2020 İzmir Süreç Değerlendirme Toplantısı, Balçova Termal Tesisleri'nde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) Başkan Yardımcısı Necil Nedimoğlu, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP ve MHP İzmir Milletvekilleri, İzmir'deki meslek ve sivil toplum kuruluşlarının liderlerinin katılımıyla yapıldı.

Adaylık sürecinde herkesin alması gereken dersler olduğunu kaydeden Günay, şunları kaydetti:

''EXPO'nun İzmir'in hakkı olduğunu kararlaştırdık. Bundan kişisel bir sevinç de duyuyorum. İzmir Valiliğimizin hazırladığı metni Ankara'ya götürdüm. Sayın Başbakan'a takdim ettim. Özel Kalem aracılığıyla metin, Dışişleri Bakanlığına gitti. Dışişleri Bakanı beni arayarak, metnin üzerinde gerekli düzenlemeleri yaptıklarını ve imza için Sayın Başbakan'a sunduklarını söyledi. 19 Mayıs'a kalmadan Uluslararası Sergiler Bürosu'na o başvuruyu yapacağız.''

Günay, konuyu sadece Kültür ve Turizm Bakanlığının değil, tüm siyasi partilerin sahiplendiğini ve adaylık sürecinin ''ulusal bir talep'' haline geldiğini dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Paris'te bir merkezi bulunduğunu ifade eden Ertuğrul Günay, söz konusu merkezi İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için bir irtibat noktası haline getirebileceklerini söyledi.

İstanbul'da 9 Mayıs'ta başlayacak Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nda İzmir'in adaylığını duyurarak, katılımcılara dosya sunacaklarını anlatan Günay, 2011 yılında EXPO 2020 için bir yasa çıkararak, adaylığa tüzel kişilik kazandıracaklarını ifade etti.

Bütçe çalışmalarını sadece hükümetten beklememek gerektiğine işaret eden Günay, şöyle konuştu:

''Bütçeyi sadece kamudan beklemememiz gerekiyor. Bu sadece hükümetin değil, bütünüyle İzmir'in sahiplendiği bir mesele haline dönüşmeli. İzmir varlıksız bir kent değil. Dün sayın Başkan (İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu) hiç kimse olmadan ayakta durabileceklerini söylüyordu. Bunu bir miktar hissettirmemiz gerekiyor. Kamu ve sivilin birlikte taşıyacağı bir projeye dönüştürmemiz gerekiyor.''

Ertuğrul Günay, organizasyonun düzenleneceği İnciraltı bölgesinin planları konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile mutabık olduklarını, planların ''yargı süreci sakatlamasına uğramayacağına'' inandığını da kaydetti. Günay, EXPO 2020 adaylığını siyasi çekişmelere kurban etmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Eski Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın konuşması

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da İzmir'in EXPO 2015'i kıl payı Milano'ya kaptırdığını ifade ederek, ''İşin sonucunda amacımıza ulaşamadık. Bu sefer geçmişten elde ettiğimiz tecrübelerle çok daha iyi bir sonuç alacağımıza inanıyorum'' dedi.

Çalışmaların erken başlatılmasının İzmir'e avantaj sağlayacağını söyleyen Yıldırım, bu süreçte ulaşım ve altyapı konusunda da birçok planı tamamlayacaklarını kaydetti.

İzmir'den 3 saatlik uçuşla onlarca ülkeye ulaşmanın mümkün olduğuna dikkati çeken Binali Yıldırım, ''Burada İzmir, ülkemiz kazanacak. Dolayısıyla bu organizasyon hepimiz için çok daha güzel hizmetlerin bir aracı olacaktır'' şeklinde konuştu.

BİE Başkan Yardımcısı Necil Nedimoğlu da süreçle ilgili bilgi vererek, başvuru tarihinin organizasyonun yapılacağı tarihi de belirlediğini, 30 Nisan 2020'de EXPO sürecini başlatmak isteyen bir ülkenin 30 Nisan'da başvuru yapması gerektiğini anlattı.

İzmir için en uygun organizasyon tarihinin de Nisan ve Ekim ayları arası olduğunu kaydeden Nedimoğlu, oylamanın 2013 yılının Mart ayında başlayacağını dile getirdi.

EXPO 2020 için şu anda hiçbir ülkenin aday göstermediğini kaydeden Nedimoğlu, Brezilya, Avustralya, Rusya, Katar ve Tayland'ın da aday olabileceğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise yaptığı konuşmada, İzmir'in organizasyon için her türlü şartı sağladığını, tüm kurumların adaylığı sahiplenmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylık konusunda İzmir'den bir heyete hala randevu vermediğini öne süren Susam, ''Başvuru tarihi 30 Nisan olmalı diyorsunuz, bugün 30 Nisan. İzmir'den milletvekili adayı gösterilen iki Bakana, yapması gereken sorumlulukları yüklüyoruz'' dedi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'ın EXPO adaylığı konusundaki taleplerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olumlu cevap vermesi nedeniyle hükümete teşekkür etmesi üzerine MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal, ''Neden bu kadar çok teşekkür ediyorsunuz?'' dedi. Demirtaş, İzmir'in EXPO'ya aday olabilmesi için daha önce defalarca mektuplar yazdıklarını, konuyla sadece Başbakan olarak Recep Tayyip Erdoğan'ın ilgilendiğini belirtti.

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise EXPO 2015 ev sahipliğinin kaybedilmesinin kendisini çok üzdüğünü, bu defa Cumhuriyet Meydanı'nda ev sahipliğini İzmir'in kazandığını duyurmayı istediğini dile getirdi.

Bakan Günay, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, İzmir Devlet Opera ve Bale (İZDOB) binası olarak Sümerbank binasının tahsis edilmesi konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile mutabık olduklarını, Özel İdare, Bakanlık ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin birlikte çalıştığını Mayıs ayında İZDOB çalışanlarının Özel İdare binasını boşaltabileceğini söyledi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-adaylik-basvurusu-imza-icin-basbakanliga-sunuldu_87137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!