Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir'in Arkeolojik Haritası Hazırlandı

Smryna Kazısı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, İzmir'in arkeolojik haritasını çizdi. Ersoy, Roma dönemindeki İzmir'i yansıttığı haritasında, kalıntı bulanmamış olmasına rağmen arkeolojik 17 nokta belirledi. İzmir'de ilk kazıları başlatan Alman Arkeolog Rudolph Naumann'ın 1930'lu yıllarda çizdiği arkeoloji haritasından da yararlandığını belirten Ersoy,

Yeni Asır Gazetesi
İzmir'in Arkeolojik Haritası Hazırlandı

Smryna Kazısı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, İzmir'in arkeolojik haritasını çizdi. Ersoy, Roma dönemindeki İzmir'i yansıttığı haritasında, kalıntı bulanmamış olmasına rağmen arkeolojik 17 nokta belirledi. İzmir'de ilk kazıları başlatan Alman Arkeolog Rudolph Naumann'ın 1930'lu yıllarda çizdiği arkeoloji haritasından da yararlandığını belirten Ersoy, kapsamlı bir çalışma yaptıklarını kaydetti.

Antik Statyum

Ersoy'un haritasına göre, Roma döneminde Kemeraltı'nın büyük bölümü deniz, Kızlarağası Hanı ise kale ve liman bölgesi olarak görünüyor. Kadifekale'nin sol kısmında da, kalıntı bulunmamasına rağmen antik bir stadyum olduğu varsayılıyor. Ersoy'un ilgi çeken haritası, önümüzdeki günlerde ilk olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Şehir Plancılığı Bölümü'nün bildiri kitapçığında yayınlanacak. Agora ve çevresindeki kazıları yürüten Doç. Dr. Ersoy, İzmir'in arkeolojik haritasını günler süren çalışma sonunda hazırladıklarını belirtti.

Haritada antik özelliğe sahip 17 noktayı işaretlediklerini belirten Ersoy, "Apollon'un 'Meles Deltası'nın ötesinde kurulacak kentte yaşayacak olan insanlar, 3-4 kez mutlu olacaklar' kehaneti üzerine İzmir, İskender ve generalleri tarafından Kadifekale'den itibaren kuruluyor. Biz de bu nedenle Kadifekale'yi merkez olarak belirledik. Kentin bir anlamda sınırı olarak kabul edilen surları da buradan başlıyor. Bu haritayı 1930'lu yıllardan bu yana hazırlanan en kapsamlı çalışma olarak görüyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-arkeolojik-haritasi-hazirlandi_62878.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!