Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Adliye Koridorlarında EXPO!

İzmir’in Geleceğine İpotek

TMMOB, 2015’de İzmir’de yapılma olasılığı beliren EXPO fuar alanı için bazı çevrelerce İnciraltı bölgesinin öne çıkarılmasına tepki gösterdi.

Evrensel GazetesiMMOB, 2015’de İzmir’de yapılma olasılığı beliren EXPO fuar alanı için bazı çevrelerce İnciraltı bölgesinin öne çıkarılmasına tepki gösterdi. İnciraltı’nın doğal, kültürel ve ekonomik anlamda önemli değerler içeren, kentin en önemli açık ve yeşil alan olma özelliğine sahip bir bölgesi olduğuna dikkat çeken TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, bazı rant çevrelerinin kendi çıkarları için İnciraltı’nı imara açmaya çalıştığına dikkat çekti.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nde konuya ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Yaklaşık 6 bin dönümlük olan bölgenin, “yoğun tarımsal faaliyetin yapıldığı” bir alan olduğunu söyleyen TMMOB İKK Sözcüsü Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, tarımsal faaliyetler arasında; narenciye bahçeleri, örtüaltı (sera) tarımı ve çeşitli meyve bahçelerinin yer aldığını aktardı. “Sağlık” temasının işleneceği EXPO 2015 organizasyonunun, insan ve çevre sağlığını gözetmesi gerektiğini belirten Sındır, İnciraltı’nın aday gösterilmesinin, temanın kendisiyle ters düştüğünü vurguladı. Sındır, daha önce İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından EXPO 2015 fuar alanı olarak kabul edilen Urla ve İYTE kampusünün fuar için en doğru yer olduğunu söyledi. Sındır, “Ancak EXPO’yu, araç olarak kullanmak eğiliminde olanlar, son günlerde İnciraltı bölgesini en uygun yer seçeneği olarak sunarak kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadırlar. İnciraltı’nı EXPO yerleşim yeri olarak göstermenin amacı farklıdır. Plan kararlarına aykırı olarak bölgenin rant amaçlı kullanımlarına ortam yaratılmak istenmektedir” diye konuştu

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-gelecegine-ipotek_52067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!