Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’in Göbeğinde 60 Milyonluk Enkaz

25 yıldır bitmeyen Alsancak’taki bloklar, büyük kaynakların kamu yatırımlarında nasıl heba edildiğini gösteren bariz örneklerden biri. Alsancak’ta Ege Sağlık Hastanesi’nin karşısında 13 dönüm alan üzerindeki bloklar çeyrek yüzyıldır kaba inşaat halinde duruyor. Bügüne kadar 60 milyon TL’nin üzerinde paranın harcandığı binalar 25 yılı aşkın süredir

Milliyet Gazetesi
2 İzmir’in Göbeğinde 60 Milyonluk Enkaz

25 yıldır bitmeyen Alsancak’taki bloklar, büyük kaynakların kamu yatırımlarında nasıl heba edildiğini gösteren bariz örneklerden biri. Alsancak’ta Ege Sağlık Hastanesi’nin karşısında 13 dönüm alan üzerindeki bloklar çeyrek yüzyıldır kaba inşaat halinde duruyor. Bügüne kadar 60 milyon TL’nin üzerinde paranın harcandığı binalar 25 yılı aşkın süredir tamamlanmayı bekliyor. Binaların içinde yüzbünlerce lira harcanarak yapılan tesisatlar da talan edildi. Şarapçlarınların mekanı haline geldi. Binanın içine yapılanlar yıllar içinde çürüyüp gitti.

İbretlik bloklar

Türkiye’de kamu yatırımları açısından ibret niteliğinde olan binanın hikayesi TRT’nin İzmir’de büyük bir merkez kurmak istemesi ile 1980’li yıllarda başladı. Yücel Yener’in TRT Genel Müdürlüğü döneminde İzmir’de büyük bir prodüksüyon merkezi yapımı için inşaata başlandı. Burada seslendirme de dahil 16 stüdyonun yapımı planlandı. 1500 seyici kapasiteli Türkiye’nin en büyük stüdyosunun da yapımı öngörüldü. Fakat yıllar içinde gerekli kaynak gönderilmeyince inşaat yarım kaldı. TRT de Kültürpark içindeki binasından çıkarılınca alanın bir bölümüne Bölge Müdürlüğü binası yapıldı. TRT Genel Müdürlüğü de İzmir’e büyük tesisler yapma fikrinden vazgeçti. Üzerinde 4 bloğun bulunduğu alan astsubay orduevi yapılması için Milli Savunma Bakanlığı’na satıldı. Ancak bir süre sonra Milli Savunma Bakanlığı da bu projeden vazgeçti. Bir ara binaların değerlendirilmesi için İzmir Ticaret Odası’na satılması gündeme geldi. Bakanlık yetkilileri ile görüşmeler yapıldı. Fakat, bedel üzerinde anlaşılamadığı için bu da olmadı. Şimdi Milli Savunma Bakanlığı’nın da istemediği bina bomboş halde bekliyor.

Şehre mutlaka kazandırılmalı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi milli servet niteliğindeki Alsancak’taki binaların değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Binaların yıllarca boş kaldığını hatırlatan Yenmişçi şöyle konuştu:

“Okul falan yapmak isteyenler oldu. Fakat yapılamadı.  Ekonomik değeri olan bir yer. Mutlaka faydalı bir şekilde şehre kazandırılmalı. İzmir’in geleceği için önemli bir işte kullanılmalı. Bunun için çalışma başlatacağız. Bize teklifler gelirse onu da değerlendiririz. İzmirlinin istifade edeceği bir resmi kuruluş olması için gerekli tahsisler konusunda da yardımcı oluruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-gobeginde-60-milyonluk-enkaz_78934.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Aman bu yeri kente kazandıracağız diye AKPye yedirmeyelim. Kimbilir ne rant için 25 yıllık viraneyi yeniden gündeme getiriyorlar. Dikkatli olalım. YANITLA
  • AKP bizim binaya el atiyor. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!