Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir’in Konut Değer Artışı İstanbul’u Solladı!

Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporu, İzmir’in konutta en çok rağbet gören il olduğunu ortaya koydu.

yapı.com.tr
İzmir’in Konut Değer Artışı İstanbul’u Solladı!

Yeni yılın emlak sektörü adına ilk önemli raporu Merkez Bankası’ndan geldi. Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi, Türkiye’de konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ilin İzmir olduğunu ortaya koydu. Ege’nin incisi fiyat yükselme performansıyla İstanbul’u bile neredeyse üçe katladı. Raporda dikkat çeken sonuçlardan bir de İstanbul’un fiyat yükselme grafiğinde Türkiye ortalamasının altında kalması oldu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksleri, fiyat artışında Türkiye’nin 3 bölge olarak farklılaştığını ortaya koyuyor. Batı’da Ege ve Trakya’da fiyatlar yükseliyor, Orta Anadolu ortalamalara yakın seyrediyor. Doğu - Güneydoğu’da ciddi kan kaybı var. İstanbul ve Ankara, Güney illeri seviyesine yakın.İlk 3 Ege Bölgesi’ne ait
Endeksteki değişime göre, son yıllarda İstanbul ve Ankara gibi illerden de göç alan İzmir, konut fiyatlarının en çok arttığı il. Artış yüksekliğine göre ikinci sırada Ege Bölgesi’nin diğer üç ili Aydın, Denizli ve Muğla var. Marmara Bölgesi'nden Bilecik, Bursa ile Balıkesir ve Çanakkale yine ilk 5 içinde yer alıyor. Bu illeri Marmara'dan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ izliyor.

İstanbul ortalamanın altında kaldı
Marmara Bölgesi'nin diğer illeri İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova listede epey arka sıralarda hatta İstanbul, yüzde 6,3'lük değişimle yüzde 10'luk Türkiye ortalamasının da altında. Bir dönem yabancıların konut alımında tercih ettiği Türkiye’nin turizm başkenti Antalya'nın da yüzde 8,4'lük artışla Türkiye ortalamasının altında kalması dikkat çekiyor. Doğu ve Güneydoğu'da ise türkiye ortalamasının üzerine çıkan sadece birkaç il var: Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli ile Erzurum, Erzincan ve Bayburt. En son sırada ise sadece 0.7 artışla Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak geliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-konut-deger-artisi-istanbulu-solladi_162537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!