Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İZODER 27. Kuruluş Yıldönümünde Yalıtım Sektörüyle Buluştu

İZODER, 27. kuruluş yıldönümü kapsamında internet üzerinden gerçekleştirdiği etkinlikte yalıtım sektörüyle buluştu.

yapi.com.tr
İZODER 27. Kuruluş Yıldönümünde Yalıtım Sektörüyle Buluştu

Türkiye yalıtım sektörünün çatı kuruluşu Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER, 14 Temmuz Salı günü Zoom uygulaması üzerinden ‘27. Kuruluş Yıldönümü Yalıtım Sektörü Buluşması’ etkinliği düzenledi. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gökçe’nin açılışını, İZODER’in 10. ve 11. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkanlar Kurulu Üyesi Ferdi Erdoğan’ın moderatörlüğünü yaptığı buluşmanın konuk konuşmacısı, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, oldu.

İZODER Başkanı Levent Gökçe, “Isı, su, ses ve yangın yalıtımı gibi dört hayati konuyu ele alan bir çatı kuruluş olarak 27 yıl önce çıktığımız yolculuğumuzu; sektörümüzde standartları oluşturmak ve ülke genelinde yalıtım bilincini yaygınlaştırmak amacıyla güçlenerek sürdürüyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi tüm yalıtım branşları ile ilgili mevzuatların hazırlanması ve oluşturulmasına doğrudan katkı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Yalıtımı çok daha iyi anlatmalıyız
İnşaat sektöründe 2018’in sonundan başlayan kötü gidişatın yerini 2020’nin ilk çeyreğinde normale dönüşe bıraktığını anlatan Gökçe, “Fakat mart ayı itibariyle korona çıktı. Haziran ayına geldiğimizde hızlı bir canlanma yaşadık. Bu ertelenen talebin hayata geçmesinden kaynaklanıyor. Temmuz ayının çok kötü olmayacağını görüyoruz ama yılın tamamının böyle gitmeyeceğini düşünüyoruz. 2018’den bu yana biz sanayiciler için en iyi konu ihracat odağımızın artmış olması.” dedi.

Koronavirüs sürecinde insanların evdeki konfor ile ilgili ses ve ısı yalıtımının ne kadar önemli olduğunu gördüklerini belirten Gökçe, “Şu an minimum yapılan yalıtımın 2 katına çıkması halinde maliyet yüzde 25 artıyor. Biz yalıtımı 5- 6 senede geri dönüşü olan bir yatırım olarak ifade ediyoruz. Yalıtımın iki katına çıkması halinde geri dönüşü 3- 4 yıla iniyor. Bize düşen görev bunu çok daha iyi anlatmak. Hane halkının yalıtım konusunu sadece uygulayıcılara bırakmayıp, bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Sadece renovasyonda değil ev alırken de bunun sorulması lazım.” diye konuştu.

Yalıtım konfor seviyesini artırıyor
Koronavirüs salgını nedeniyle insanların daha önce hiç olmadığı kadar evde ve aileleriyle zaman geçirdiğini kaydeden Gökçe, şöyle devam etti: “Bu bize önceliklendirmediğimiz birçok konuda hatırlatma yapmış oldu. Özellikle yalıtımın sağladığı konforla ilgili. Gerek ses yalıtımının, gerek ısı yalıtımının hatta yazlıklarımız için su yalıtımının ne kadar önemli olduğunu eskisinden daha net şekilde anlamış olduk. Bizim konfor ihtiyaçlarımız da değişiyor. Hayat 50 yıl öncesine göre o kadar zorlu hale geldi ki evdeki konfor ihtiyacımız da buna paralel olarak arttı. Yalıtımın önemi burada ön plana çıkıyor. Sağlıkla da yakın ilişkisi var. Isı yalıtımsız bir binada, hızlı soğuma ve hızlı ısınma insan vücudunu çok yoran bir unsur. Su yalıtımı özellikle korozyonun sebebiyle bina donatılarının hasar görmesinden dolayı deprem güvenliği açısından ve ev içinde yarattığı nemlilik nedeniyle çok önemli. Yangın yalıtımı da önemli bir nokta. Yangın yalıtımıyla binada tahliye süresini uzatacak güvenli kaçış koridorlarını oluşturmak hayati önem taşıyor.Avrupa’da yangınlarda yaşlılar hayatını kaybederken, Türkiye’de çocuklar hayatını kaybediyor. Kamu ve kamuoyuna yalıtımın önemini çok iyi anlatmalıyız. Devlet vatandaşların yaptıracağı yalıtım uygulamalarının finansmanına katkı sağlayacak çözümler geliştirip bir an evvel uygulamaya koymalı.”

Koronavirüs yalıtım sektörünü olumlu etkiledi
“Pandemi Sırası ve Sonrasında Ekonomik Durum” başlığı altında, değerlendirmelerini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise şunları söyledi: “Koronavirüs süreci telekomünikasyon, sağlık ekipmanları, online eğitim ve yalıtım sektörlerini olumlu etkiledi. Koronavirüsün geride kalması için ya aşı bulunacak ya da sürü bağışıklığı kazanılacak. Sürü bağışıklığı için toplam dünya nüfusunun yüzde 60’ının virüsü kapması gerekiyor. Bu da 5 milyar insan demek. Şu an ilk tepe noktasını geride bıraktık, ikinci tepeyi yaşıyoruz. Korona döneminde ısı yalıtımının, ses yalıtımının önemini test etti insanlar. Ben insanlara bir iş var kendini 3 yılda amorti ediyor desem, sıraya girerler. Yalıtımının en üst düzeyde lobisinin yapılması gerekir. İZODER olarak insanlara da farklı kanallardan ulaşarak, yalıtımın anlatılması gerekir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/izoder-27-kurulus-yildonumunde-yalitim-sektoruyle-bulustu_180954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!