Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İZODER: Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Felaketi Tekrarlanmasın

Yazılı bir açıklama yaparak binalarda oluşabilecek yangın felaketlerine duyarsız kalınmamasını isteyen İZODER, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde yaşanan ve 8 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan felaketin yapılarda yangın yalıtımın can ve mal kaybının azaltılması için önemini bir kez daha gösterdiğine dikkat çekti.

yapi.com.trYazılı bir açıklama yaparak binalarda oluşabilecek yangın felaketlerine duyarsız kalınmamasını isteyen İZODER, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde yaşanan ve 8 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan felaketin yapılarda yangın yalıtımın can ve mal kaybının azaltılması için önemini bir kez daha gösterdiğine dikkat çekti. İZODER açıklamasında, felaketlerin ardından gündeme gelen yangın yalıtımıyla, alev ve dumanın yayılması engellenerek can ve mal kayıplarının büyük ölçüde azaltılabileceği; yangından kaçış ve yangına müdahale sürecinde yapının ısı etkisi ile kısmen veya tamamen çökmesinin önlenebileceği savunuldu.

Yangın yalıtımının faydaları

• Yangınlarda açığa çıkan ısı ve dumanın yayılmasını geciktirerek, yangına maruz kalan kişilerin binayı yangının olumsuz etkilerine maruz kalmadan terk edebilmeleri için imkân ve zaman sağlar.
• Yangın çıkan mahalde ısınan gazların yükselmesi sonucu sıcaklık tavanda 1000°C seviyelerine ulaşır. Betonarmenin 500°C’nin üzerinde dayanımı 1/3 oranında düşer. Dolayısıyla yangın sırasında açığa çıkan ısıyla bina çökebilir. Yangın yalıtımı, yangınlarda oluşan yüksek sıcaklık etkisi ile yapının kısmen veya tamamen çökmesini engeller.
• Yangınlarda meydana gelen can kayıpları çoğunlukla duman nedeniyle (zehirli gaz soluma ya da karbonmonoksit zehirlenmesi) olmaktadır. Karbonmonoksit zehirlenmelerinin halk içindeki diğer adı kan zehirlenmesidir. Yangın yalıtımı; yapı içerisinde yangın sebebiyle çıkan zehirli gazların yayılmasını geciktirerek can kayıplarının azaltılmasını,  ısının artmasını geciktirerek can ve mal kayıplarının en aza indirgenmesini sağlar.
• Yangının civardaki binalara yayılmasını yavaşlatarak itfaiye görevlilerinin daha hızlı yangına müdahale etmelerine olanak sağlar.

Yangınlar ve Türkiye

2002 – 2006 yılları arasında, orman yangınları dışında yaklaşık 300 bin yangın çıktı. Bu yangınlarda 1698 kişi hayatını kaybetti; Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün tespitlerine göre yaklaşık 1,026 milyar TL tutarında maddi zarar meydana geldi.

Sıkça sorulan sorular
 
Yangın merdiveni olan bir binada yangın yalıtımına ihtiyaç var mı?

Evet, yangın merdivenine ulaşan kaçış yollarının yalıtılmış olması gerekir.

Suyla söndürme yapan bir sistemle yangına karşı gerekli önlemi almış olur muyuz?

Tüm söndürme sistemleri yangından sonra devreye girmekte ve yangınla mücadelede önemli görevler üstlenmektedir. Buna karşılık, yangına karşı alınması gereken tedbirler sadece söndürme sistemleri gibi aktif önlemler ile sınırlı değildir. Binanın güvenli bir şekilde boşaltılabilmesi için kaçış yollarının yalıtılması, yangının yayılmasını geciktiren yalıtımlı yapı elemanlarının oluşturulması ve ısı etkisi ile binanın tümünün veya bir kısmının yıkılmasını engelleyen önlemlerin alınması da gereklidir.
 
Yangının yayılması ne kadar süre geciktirilebilir?

Yangın yalıtımı uygulamaları ile (30-180 dk. arası) yangın dayanımı elde edilebilir. Böylece yangının ve zararlı etkilerinin yapı içerisinde yayılması geciktirilerek insanların yapıdan uzaklaşabilmesi için yeterli süre sağlanır. Yangının yayılımının geciktirilmesi yangına müdahaleyi de kolaylaştırarak, can ve mal kayıplarının azalmasını sağlamaktadır.
 
Elektrik, havalandırma ve su tesisatlarında yangın ile ilgili önlem alınmasına gerek var mı?

Yangınlarda açığa çıkan ısı ve dumanın, tüm bina içerisinde yayılmış durumda olan havalandırma sistemleri vasıtasıyla yayılmaması için gerekli olan yalıtım önlemleri alınmalıdır. Bu amaçla, kanallar yalıtım malzemeleri ile kaplanarak yangın dayanımı artırılmalı ve kanalların odadan odaya geçtiği yüzeylerde yangın damperleri kullanılmalıdır. Yangın güvenliği ile ilgili tedbirler, tesisatlar dahil yapının tüm kesimlerine uygulanmalıdır.

Yangın yalıtımı konusunda bilgi almak ve danışmak için:

• 0800 211 33 67 numaralı İZODER ücretsiz danışma hattını arayabilir,
• www.izoder.org.tr web sitesinden,
• info@izoder.org.tr e-posta adresinden

İZODER’e (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izoder-bursa-sevket-yilmaz-devlet-hastanesi-felaketi-tekrarlanmasin_70611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!