Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İZODER; "Sağlığınızı Yalıtımla koruyun"

İZODER, Dünya Sağlık Günü çerçevesinde yaptığı yazılı basın açıklamasıyla gürültünün insan üzerinde psikolojik ve fizyolojik pek çok zararının olduğu belirtti.

yapi.com.trZODER, Dünya Sağlık Günü çerçevesinde yazılı bir basın açıklaması yaptı. Gürültünün insan üzerinde psikolojik ve fizyolojik pek çok zararının olduğu belirtilen açıklamada gürültüyü önlemek için alınması gereken tedbirlere yer verildi.

Açıklamada, "Alınabilecek tedbirlerin başında ‘Ses Yalıtımı Uygulamaları’ geliyor. Ses Yalıtımı; konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri gibi gürültünün zararlı etkilerinden korunulması gereken alanlarda, jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri gibi çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda ve sinema, tiyatro, konser/konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu gibi kullanım koşulu sese bağlı olan alanlarda yapılmalı" ifadelerine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Kapalı ortamlardaki sıcaklık ve nem, o ortamda yaşayan insanların sağlığını doğrudan ilgilendiriyor. Çok soğuk ya da çok sıcak ortamların çalışma verimini düşürdüğü ve sağlık sorunlarına yol açtığı belirlenmiştir. Isı yalıtımı uygulamaları ile bulunduğumuz mekânın her noktasında dengeli bir sıcaklık sağlanır ve hava akımları engellenir. Bu da hem sağlıklı hem de konforlu bir ortam sağlar.

Isı yalıtımsız mekânlarda, oluşan nemin hastalıklarla ilişkisi bilinmektedir. Nemli ortamlar, mikroorganizmaların üremesi için uygun koşulları yaratır. Bu da ortamdaki havanın solunum yolları için zararlı hale gelmesine yol açar. Nemli ortamlar ve bu ortamlardaki küf oluşumu, özellikle küçük çocukların astım hastalığına yakalanma riskini büyük ölçüde artırır. Standartlara uygun olarak yapılmış ısı yalıtımı, tüm bu sorunların oluşmasını önler.

Araştırmalar, hava kirliliğinin yoğun yaşandığı bölgelerde göğüs hastalıklarına sahip kişi sayısında belirgin oranda artış yaşandığını gösteriyor. Hava kirliliği nedeniyle nefes darlığı, astım, bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonları ve zatürree gibi göğüs hastalıklarına yakalanma oranı doğrudan artmaktadır. Hava kirliliğinin sağlık açısından en önemli etkisi ise, uzun dönemde görülüyor. Uzmanlar, akciğer kanserinin hazırlayıcı etkenleri arasında ilk sırayı hava kirliliğine veriyor. Ayrıca, hava kirliliğinin kalp ve damar hastalıkları, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına yol açtığı, böbrek ve beyni olumsuz etkilediği de uzmanlar tarafından sıkça vurgulanıyor. Hava kirliliğinin psikolojik rahatsızlıkları da tetiklediği biliniyor. Isı yalıtımı uygulamaları ile ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan enerji miktarı daha az olacağından, hava kirliliği de azalacaktır"

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/izoder-sagliginizi-yalitimla-koruyun_53015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!