Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Japonların Yardımını Kızılay İhaleye Çıkardı

17 Ağustos 1999 depremi sonrası Japon Kızılhaçı'nın "depremzede çocukların rehabilitasyonu" şartıyla hibe ettiği 4 milyon dolara yapılan Yalova'daki Ruh Sağlığı Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, amaç dışı kullanıma olanak sağlayan ihale ile görücüye çıkarıldı. 2000 yılında tesisin temelini atan dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar

Akşam Gazetesi
1 Japonların Yardımını Kızılay İhaleye Çıkardı

17 Ağustos 1999 depremi sonrası Japon Kızılhaçı'nın "depremzede çocukların rehabilitasyonu" şartıyla hibe ettiği 4 milyon dolara yapılan Yalova'daki Ruh Sağlığı Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, amaç dışı kullanıma olanak sağlayan ihale ile görücüye çıkarıldı. 2000 yılında tesisin temelini atan dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül'e, "Bu rezaleti durdurun, ihaleyi iptal edin" çağrısında bulundu.

Yalova'nın Termal İlçesi'ndeki tesisin turistik otel olmasının önünü açacak girişim için düğmeye basıldı ve Kızılay'ın "fonksiyon dışında kullanıma yönelik tekliflerin de alınacağını" duyurarak açtığı ihale için teklifler, 3 Şubat günü alındı. Aralarında Termal Belediyesi'nin de bulunduğu birçok kurum ve kuruluşun, tesisin yine sağlık alanında kullanılması için yaptığı başvurular da var.

5 yıldır açılamadı

2003'te yapımı tamamlanan ve Kızılay'a devredilen tesisin açılışı 5 yıldır gerçekleştirilemedi. 35 dönümlük araziye kurulu merkez, uluslararası standartlarda. Japon Kızılhaç yetkilileri ile sözleşmeyi imzalayan Yaşar Okuyan, merkezin amacının dışında ihaleye çıkartılmasının uluslararası diplomatik bir skandal yaratacağını söyledi. Okuyan, Türkiye'nin itibarının sarsılacağını belirterek, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül'e "Türkiye'nin muz cumhuriyeti durumuna düşmesini engelleyin. Japon hükümetinin şartlı bağış olarak yaptırdığı bu hastanenin bugüne kadar açılamaması beceriksizliktir. Burasının Japonlarla yapılan anlaşma haricinde kullanılması imkansızdır" diye seslendi. Okuyan, "Belli ki bu ihale ile yandaşlardan birinin otel sahibi olması amaçlanıyor" iddiasında bulundu.

Yeni deprem mi bekleyelim

Kızılay Başkanı Tekin Küçükali "Ne yapsaydık. Yıllardır atıl kalan bir yerdi, açılışı yapılmamıştı. Kupkuru bina sonuçta. Şimdi yeni bir deprem olsun diye bekleyelim, ruhsal sorun yaşayacak çocukları burada tedavi ederiz şeklinde bir yaklaşım doğru değil" dedi. Kızılay Derneği'nin ihale şartnamesinde, 17 yıllığına kiraya verileceğini duyurduğu tesisin rehabilitasyon amacı dışında kullanılabileceğine şöyle yer veriliyor: "Söz konusu taşınmaz, ruh sağlığı tedavi, rehabilitasyon ve eğitim merkezi fonksiyonuyla yapılmış olup, bu fonksiyona yönelik olarak kiraya verilecektir. Yapılacak ihalede, bu fonksiyon dışında kullanıma yönelik sağlık, sağlık turizmi, otel, termal otel vb. teklifler de dikkate alınacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/japonlarin-yardimini-kizilay-ihaleye-cikardi_66405.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Rehabilitasyon merkezi dünyada sayılı bir yapı. Kızılay-Kızılhaç Federasyonu aracılığıyla İspanyol Kızılhaçı finanse etmişti. Ama sadece beceriksizlik nedeniyle bu durumda... Önce Sağlık Bakanlığı ile protokol ile yapılıyordu, SSK'ya devredildi, tüm hastaneler Sağlık Bakanlığına bağlandığında uzun süre ne olacağı belli olmadan kaldı... Son 3 seneden beridir takip edemiyorum ama değişen bir şey olmamış... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!