Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Japonya Devam Etmek İstiyor, ama TEPCO Yok

Bakan Yıldız, Sinop'ta kurulması planlanan ikinci nükleer santral konusunda Japonya ile yapılan müzakerelere değinirken, ''Japonya bu süreçten tamamen çekilmedi ve bize bir kısım alternatif teklifler sundu. Mart ayındaki teklif tarzında, ama alternatif bir teklif sundu'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Japonya Devam Etmek İstiyor, ama TEPCO Yok

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Hasan Sert ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundular. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, Sinop'ta kurulması planlanan ikinci nükleer santral konusunda Japonya ile yapılan müzakerelere değinirken, ''Japonya bu süreçten tamamen çekilmedi ve bize bir kısım alternatif teklifler sundu. Mart ayındaki teklif tarzında, ama alternatif bir teklif sundu'' dedi. Japonya'da yaşanan deprem ve tsunami ile beraber Fukuşima Nükleer Güç Santralinde meydana gelen zarar üzerine bu santralin işletici firması TEPCO'nun, Türkiye'de kurulması planlanan nükleer santralde yer almayacağını belirttiğini hatırlatan Yıldız, şöyle konuştu:
    
''Japonya'nın bize verdiği önceki teklifte TEPCO 3'lü yapının içerisindeydi. Şimdi TEPCO bu işe devam edemeyeceğini söyledi. Şimdi işletmecisi olmayan bir yapı, yani 3 ayağından bir tanesi sarsılan bir yapı takviye edilmeye çalışılıyor. Bu takviye edilebilir mi, edilemez mi, verilen teklif bunu ne denli karşılar? Bunu önümüzdeki süreçte değerlendirmelerle ortaya çıkartacağız. Japonya hükümeti bu işe devam etmek istediğini, ama işletmenin bu süreçte olamayacağını belirtti, farklı bir durum. O yüzden bu işe işletmeci olarak bir başka ülke mi, bir başka firma mı monte edilecek. Yoksa Japonya bunu bütün taraflarıyla beraber kendisi mi götürecek. Bu, yapılacak müzakere ile ortaya çıkabilecek bir konudur.''
    
Türkiye'nin 2023 yılına kadar 3 ana bölümde 12 tane nükleer reaktör kurma kararlılığında bulunduğunu belirten Yıldız, Japonya tarafına bu sürecin daha fazla uzamasından yana olmadıklarını söylediklerini bildirdi.
    
Japonya'dan yeni teklif
    
Bir gazetecinin ''Japonya'nın işletmeci firma ile ilgili somut bir önerisi oldu mu?'' şeklindeki sorusu üzerine Bakan Yıldız, Japon tarafının modeli etkileyebilecek bir önerisi olduğunu söyledi. Türkiye'nin nükleer santral konusunda finans ve model açısından sunduğu bir tarz bulunduğunu ifade eden Yıldız, ''Bu tarz, tabii ki Japonya'daki kazayla etkilenmiş görünüyor, o yüzden yeni bir değerlendirmemiz gereken durum var. Bunların sonucunda Japonya ile devam edebiliriz veya Japonya ile devam edemeyebiliriz. O açıdan Fukuşima kazasının Türkiye-Japonya arasında yapılacak nükleer güç santralini etkilediğini söylemeliyiz'' diye konuştu.
    
Gazetecilerin ''Japonya ile görüşmelerin neticelenmemesi durumunda santrali yapacak alternatif ülke var mı?'' şeklindeki soruları üzerine Enerji Bakanı, iki elin parmaklarından daha az olan üreticilere bakıldığı zaman bu ülkelerin kendiliğinden ortaya çıkacağını dile getirdi. Yıldız, ''Tabii ki bu manada Kanada gibi, Fransa gibi üretici ülkeler bu konuyu değerlendireceklerdir'' dedi.

ÇMO Yönetim Kurulu: Nükleer santral inadından vazgeçilmeli

Öte yandan yazılı bir açıklama yapan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, nükleer santral kurma çalışmalarından bir an önce vazgeçilmesini istedi. Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santralin önemli bileşenlerinden olan Japon TEPCO firmasının süreçten çekildiğini açıkladığı, Fukuşima felaketinden sonra ise Japonya hükümetinin 2050 yılına kadar nükleer santrallerin tamamını kapatacağını duyurduğu hatırlatıldı.
    
Nükleer enerjiye yoğun şekilde kullanan Fransa ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin nükleer santrallerden vazgeçme yönünde çalışmalar başlattığı belirtilen açıklamada, buna karşın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın nükleer santral çalışmalarının devam ettiğini bildirdiği kaydedildi. Nükleer santralden vazgeçen ülkelerin kirli ve geri kalmış teknolojilerini diğer ülkelere kaydırarak kar elde etmeye çalıştığı iddia edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
    
''Nükleer santral inadından geçilmelidir. AK Parti hükümeti ve Enerji Bakanı bu gerçeği görerek bir an önce, atık sorunu çözülememiş ve oldukça büyük bir coğrafyada ciddi felaketlere yol açan, geri kalmış, tehlikeli ve riskli enerji santrallerini ülkemizde kurmaktan vazgeçmelidir. Ülkemizin bu kirli ve geri kalmış teknoloji ile zaman kaybetmemesi, enerji planlamasını yapması, mevcut altyapısını çevresel sorunları gözeterek yapılandırması ve hiç kuşkusuz enerjinin kim için, ne için sorusuna kamu yararı gözetir bir biçimde cevaplayarak enerji politikasını bu kapsamda belirlemesi gerekmektedir.''

ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/japonya-devam-etmek-istiyor-ama-tepco-yok_88622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!